Postępowanie sanacyjne - jak wykorzystać je w szpitalu? Agnieszka Biała. Fot. archiwum

Na postępowanie sanacyjne nie należy patrzeć jak na ucieczkę przed egzekucją i wierzycielem, ale jak na narzędzie, które daje ochronę i czas na wykonanie, z dobrym skutkiem, niezwykle trudnej pracy menadżerskiej i biznesowej w szpitalu - mówi nam Agnieszka Biała prowadząca takie postępowanie w Szpitalu Giżyckim Sp. z o.o.*

Rynek Zdrowia: - Ustawa Prawo restrukturyzacyjne obowiązująca od stycznia 2016 r. wprowadziła postępowanie sanacyjne jako szczególny rodzaj postępowania układowego. Podjęcie postępowania sanacyjnego 1 marca 2017 r. w Szpitalu Giżyckim Sp. z o.o., to pierwszy taki przypadek w ochronie zdrowia. Na czym polega to rozwiązanie?
Agnieszka Biała:
- W postępowaniach układowych plan restrukturyzacyjny jest konieczny do sporządzenia, ale nie ma funkcji obligatoryjnej, natomiast w postępowaniu sanacyjnym podlega zatwierdzeniu przez sąd, zaopiniowaniu przez radę wierzycieli i jest obligatoryjny do wykonania.

W ramach tego postępowania prowadzona jest restrukturyzacja szpitala, która obejmuje znacznie więcej działań niż tylko spłatę zadłużenia, bo także wszelkie aspekty biznesowe, które mają wpływ na funkcjonowanie i bilansowanie się placówki. Chodzi nie tylko o uniknięcie upadłości spółki, ale i o plan jej rozwoju.

- Na ile postępowanie sanacyjne może pomóc w rozmowach z wierzycielami?
- Postępowanie sanacyjne przewidziane ustawą Prawo restrukturyzacyjne daje pełną ochronę przed działaniami egzekucyjnymi do momentu prawomocnego rozstrzygnięcia na zgromadzeniu wierzycieli. To bardzo pomaga, bo daje perspektywę roku, pozwalając stworzyć dobrze przygotowany, uwiarygodniony plan naprawczy, który można przedstawić wierzycielom.

Gdyby nie ta forma ochrony ze strony sądu myślę, że szpital nie miałby już szans na restrukturyzację. Poza tą procedurą sądową z każdym z wierzycieli musielibyśmy się umawiać oddzielnie, często z zabezpieczeniem. Szpital nie dysponuje niczym czym mógłby zabezpieczać te ugody, bo majątek trwały jest własnością powiatu. A ponieważ wierzycieli jest około 200, to raczej niemożliwe by ze wszystkimi można było się pogodzić w satysfakcjonujący dla nich sposób, dający jednocześnie szansę szpitalowi.

- Ale obecna sytuacja nie jest korzystna dla wierzycieli...
- Jednym z warunków w postępowaniu sanacyjnym, żeby ono nie zostało umorzone, jest spłacanie na bieżąco zobowiązań powstających w czasie postępowania. Spłacamy.

Nie ma co ukrywać, że wprowadzenie postępowania sanacyjnego jest w pierwszym momencie bardzo źle postrzegane przez wierzycieli. Skoro otrzymają pierwsze należne im pieniądze w perspektywie rok plus, niektórzy mogą mieć z tego powodu problemy z płynnością finansową.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH