Posłowie PiS: szpitale otrzymają z budżetu pieniądze na wyposażenie FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Dotacje na zakup brakującego wyposażenia szpitali zapewni tegoroczny budżet państwa, po poprawkach zgłoszonych przez posłów PiS z woj. śląskiego.

Poinformowali o nich podczas poniedziałkowej (29 stycznia)  konferencji prasowej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, posłowie Bożena Borys-Szopa i Jerzy Polaczek oraz wojewoda Jarosław Wieczorek.

Ustawę budżetową Sejm uchwalił 11 stycznia br., 19 stycznia bez poprawek przyjął ją Senat. Wśród wprowadzonych przez Sejm do ustawy poprawek znalazł się szereg wniosków PiS złożonych w drugim czytaniu i jeden wniosek ponadpartyjny.

Poprawki PiS dotyczą m.in. przedsięwzięć regionalnych, przede wszystkim doinwestowania jednostek straży pożarnych, policji, placówek służby zdrowia, żłobków. Jako źródło ich finansowania wskazano rezerwę celową na finansowanie EXPO w Łodzi, które nie odbędzie się w 2022 r.

Jak mówił podczas konferencji prasowej w Katowicach wiceminister Tobiszowski, poprawki dotyczące całego woj. śląskiego opiewają łącznie na 30 mln zł, a katowickiego okręgu wyborczego (jednego z sześciu w województwie) - na 5 mln zł.

Wiceprzewodnicząca sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny Bożena Borys-Szopa wyraziła radość z przeznaczenia dodatkowych środków na rzecz środowisk najbardziej potrzebujących.

Wskazała w tym kontekście m.in. na dotację 200 tys. zł dla Szpitala Geriatrycznego im. Jana Pawła II w Katowicach pod kątem zakupów dwóch mobilnych aparatów USG, respiratora oraz aparatu do badania OCT do poradni okulistycznej oraz dotację 1 mln zł do budowy domu samotnej matki w Katowicach (w systemie pawilonowym) oraz jego wyposażenia.

Poseł Jerzy Polaczek poinformował o przeznaczeniu 450 tys. zł na wyposażenie sterylizatorni w nowym obiekcie Szpitala Miejskiego pod wezwaniem św. Łukasza w Piekarach Śląskich, który ma być oddawany do użytku w najbliższych tygodniach.

Wojewoda śląski zadeklarował, że redystrybuując większość tych pieniędzy dołoży wszelkich starań, aby inwestycje, których dotyczą, mogły zostać przeprowadzone bez przeszkód i opóźnień.

Sejm 11 stycznia poparł także jedną poprawkę podpisaną przez posłów wszystkich klubów. Dotyczy ona przeznaczenia 1,2 mln zł na utworzenie nowej rezerwy związanej z powstaniem Śląskiego Ośrodka Kliniczno-Naukowego Zapobiegania i Leczenia Chorób Środowiskowych, Cywilizacyjnych i Wieku Podeszłego im. prof. Zbigniewa Religi w Katowicach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH