Posłowie PiS oburzeni są sposobem procedowania ustaw reformujących ochronę zdrowia, które - jako projekty poselskie - nie podlegały konsultacjom społecznym, a podczas prac w podkomisji wprowadzono do nich poprawki, całkowicie zmieniające ich charakter.

– Takie działanie doprowadzi, naszym zdaniem, do ograniczenia polskim pacjentom dostępu do ochrony zdrowia. Działania pani minister złamią zasadę solidaryzmu społecznego, a najbardziej uderzą w emerytów, rencistów, rodziny wielodzietne i osoby najuboższe - podkreślił Piecha.

Wnioskodawcy zarzucają Kopacz także odstąpienie od prac nad koszykiem świadczeń. Przypominają również, że za jej kadencji po raz pierwszy zdarzyło się administracyjne zamknięcie oddziałów szpitalnych.

Według posłów PiS minister zdrowia łamie także zasady dialogu społecznego.

- Zamiast dialogu, pani minister proponowała partnerom społecznym stanowiska w resorcie - wiceminister Marek Twardowski był szefem Porozumienia Zielonogórskiego, były wiceminister Marek Włodarczyk był wiceszefem naczelnej rady Lekarskiej, propozycję objęcia funkcji wiceministra otrzymała również przewodnicząca OZZPiP Dorota Gardias - przypomniał Piecha.

Ubolewał ponadto, że koalicja odrzuciła proponowane przez PiS korzystne dla stażystów i rezydentów poprawki do ustawy regulującej ich wynagrodzenia. Jego zdaniem także projekt ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta nie wprowadza rozwiązań dobrych dla pacjentów.

- Działania pani minister stanowią realne zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli. Prywatyzacja nie jest rozwiązaniem całego zła, a prywatyzacja przymusowa jest zagrożeniem dla każdego z nas. Datego, naszym zdaniem, wniosek jest w pełni uzasadniony i zgodny z oczekiwaniami społeczeństwa - przekonywał Piecha.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH