Portugalczycy na wakacjach ze zwolnieniem lekarskim

Ponad 117 tysięcy Portugalczyków spędza wakacje na zwolnieniu chorobowym. Codziennie notowanych jest 800 nowych przypadków pracowników na urlopie ze zwolnieniem lekarskim.

Jak dowiedział się dziennik "Correio da Manha", drastyczny wzrost liczby zachorowań pracowników podczas wakacji zwrócił już uwagę urzędników portugalskiego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz podlegającego mu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Inspektorzy podczas pierwszych kontroli wykazali, że w niektórych przypadkach bezrobotni korzystali z nielegalnych zwolnień, aby przedłużyć sobie możliwość otrzymywania zasiłku, który straciliby, gdyby zostali wysłani przez urzędy pracy na obowiązkowe kursy zawodowe - ustaliła lizbońska gazeta. W 2010 roku portugalski ZUS wykrył 70 tysięcy nieprawidłowo wystawionych zwolnień lekarskich. Ubiegłoroczna kontrola uratowała budżet przed utratą 4,3 mln euro.

Według ekspertów, podejrzany wzrost liczby osób udających się na zwolnienie chorobowe w tym roku może wynikać także z obaw pracowników o nagłe zwolnienie z pracy.

Jak ustalili urzędnicy lizbońskiego ZUS, znaczna część mieszkańców Portugalii otrzymała w ostatnim czasie zwolnienie lekarskie w związku z depresją. - Choroba ta jest aktualnie główną dolegliwością doskwierającą Portugalczykom. Częstym motywem pojawienia się stanów depresyjnych jest obawa utraty pracy - zauważył "Correio da Manha".

Portugalia posiada jeden z największych na świecie odsetków obywateli cierpiących na depresję. Z danych Ministerstwa Zdrowia w Lizbonie wynika, że z porad psychologów i psychiatrów korzystało już 27 proc. mieszkańców tego kraju.

W zawartym w maju br. porozumieniu z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym Portugalia, w zamian za pożyczkę w wysokości 78 mld euro, zobowiązała się m.in. do kilkuprocentowej redukcji zatrudnienia w instytucjach administracji państwowej.

12,5-procentowy poziom bezrobocia w Portugalii jest najwyższy w tym kraju od 30 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH