Podczas uroczystej Gali wieńczącej IV Forum Rynku Zdrowia (22 października) poznaliśmy laureatów trzeciej już edycji redakcyjnego plebiscytu miesięcznika Rynek Zdrowia - Portrety Polskiej Medycyny. Główne wyróżnienie i tytuł Lidera Rynku Zdrowia zespół dziennikarski RZ przyznał Jackowi Grabowskiemu, zastępcy prezesa ds. medycznych NFZ.

 – Portret przyjmuję w imieniu całego zespołu pracującego w Funduszu nad wdrożeniem systemu Jednorodnych Grup Pacjentów - powiedział Jacek Grabowski odbierając nagrodę.


Oto wszyscy Laureaci Portretów Polskiej Medycyny 2008 wraz z uzasadnieniami redakcyjnego werdyktu:


Lider Rynku Zdrowia (laur główny): Jacek Grabowski, zastępca prezesa ds. medycznych Narodowego Funduszu Zdrowia
Jacek Grabowski pracuje już u boku trzeciego prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia; to sam w sobie wyczyn godny uwagi w polskiej rzeczywistości. W NFZ zwykle na pierwszej „linii ognia”, konsekwentnie dążący do praktycznego wprowadzenia systemu Jednorodnych Grup Pacjentów. Od 1 lipca 2008 roku – wbrew wielu sceptykom i krytykom oraz mimo różnych problemów występujących w pierwszym etapie wdrożenia – system ten zaczął w Polsce obowiązywać.
W czerwcu br., na jednej z konferencji Jacek Grabowski przypomniał, że jesteśmy już jednym z nielicznych krajów w Europie, które nie stosują zasad rozliczeń procedur medycznych opartych na Jednorodnych Grupach Pacjentów. Swoją tak silną motywację wprowadzenia JGP uzasadniał m.in. koniecznością porównywania w naszym kraju kosztów punktu we wszystkich szpitalach, następnie na poziomie oddziału, wreszcie na poziomie pacjentów.

Jacek Grabowski: – Doceniam zauważenie wysiłku na poziomie operacyjnym i bardzo za to dziękuję. Jednocześnie mam wątpliwości – JGP są w trakcie wdrażania. Proces jest burzliwy, a stworzenie modelu zarządzania zmianą, opartego na kosztach wytworzonych świadczeń, jeszcze przed nami. To wyróżnienie to także nagroda dla mojego 6-osobowego zespołu. Praca przy tym projekcie zabrała mu, lekko licząc, rok życia. Byłem przekonany, że z każdej ekipy jestem w stanie wydusić 100 procent inicjatywy i zdolności intelektualnych, ale tym razem byłem zaskoczony: moi współpracownicy sami dołożyli drugie 100 procent. Bardzo im za to dziękuję.

Lekarz Rynku Zdrowia: Prof. Marian Zembala, kardiochirurg, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu
Kierowane przez profesora Mariana Zembalę Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu było wielokrotnie nagradzane. Placówka zajmowała w dwukrotnie I miejsce w rankingu „Rzeczpospolitej”, a także tytuł Najlepszego Szpitala – w kategorii kardiologia – w rankingu tygodnika Wprost.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH