Powstało Porozumienie na rzecz Obrony Szpitali Polski Południowo-Wschodniej. Tworzą je związki zawodowe z trzech województw: lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Właśnie te regiony najwięcej straciły na obowiązującym od dwóch lat systemie podziału pieniędzy - tylko w tym roku przeszło 600 milionów złotych.

Wprowadzona za rządów PiS zmiana podziału pieniędzy na ochronę zdrowia zniosła zasadę, że kwota dla regionów zależy od liczby mieszkańców. W czerwcu Rada NFZ wyliczyła, że tylko w tym roku województwo świętokrzyskie straci 145 mln złotych, lubelskie 188, a podkarpackie - 284 mln złotych.

Jak przypomina portal TVP Lublin, podczas gdy Polska południowo-wschodnia traci, Mazowsze i Śląsk zyskują. Co więcej, nie zawsze wykorzystują w pełni tego co otrzymują z centrali Funduszu. Dla przykładu województwo mazowieckie w 2008 roku nie wykorzystało 880 mln złotych. Pieniędzy nie może przekazać biedniejszym województwom. W efekcie tracą pacjenci. Poszkodowani są też pracownicy, bo skoro ich szpitale zadłużają się, to nie ma mowy o podwyżkach.

Zawiązane w czwartek 16 lipca w Janowie Lubelskim Porozumienie na Rzecz Obrony Szpitali Polski Południowo-Wschodniej tworzą cztery związki zawodowe: OPZZ, ogólnopolskie związki lekarzy i pielęgniarek oraz związek pracowników bloku operacyjnego. Związkowcy zaapelowali do ministrów zdrowia i finansów oraz szefów odpowiednich sejmowych komisji, by negatywnie ocenili plan podziału pieniędzy na 2010 roku.

Związkowcy uznali, że obowiązujące przepisy naruszają konstytucyjne zasady równości i solidaryzmu społecznego. To kolejna inicjatywa w sprawie zmiany algorytmu. W ubiegłym tygodniu związek zawodowy „Solidarność” poinformował, że będzie zbierać podpisy pod obywatelskim projektem zmian podziału pieniędzy na ochronę zdrowia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH