Porozumienie w dąbrowskim szpitalu, strajku nie będzie Porozumienie w dąbrowskim szpitalu, strajku nie będzie. Fot. Archiwum

Organizacje związkowe działające w Zagłębiowskim Centrum Onkologii - Szpitalu Specjalistycznym im. Szymona Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej (ZCO) porozumiały się w środę (15 czerwca) z dyrekcją placówki. Oznacza to, że w czwartek (16 czerwca) nie rozpocznie się tam zapowiadany bezterminowy strajk.

Informację o podpisaniu porozumienia przekazał PAP p.o. dyrektora szpitala Zbigniew Grzywnowicz. Podkreślił, że podpisując je kierował się "wyłącznie odpowiedzialnością za losy pacjentów, zakładu i tej części personelu, która rozumiała sytuację i nie chciała podejmować tak drastycznych metod egzekwowania swoich roszczeń płacowych".

W jego ocenie strajk był chaotycznie przygotowany i dlatego miał obawy o los pacjentów i ich bezpieczeństwo. Wyjaśniał, że strona związkowa nie wyłączyła ze strajku oddziału intensywnej terapii i udarowego. Związkowcy zapowiadali, że z planowanego strajku wyłączone miałyby być oddziały onkologii, chemioterapii i szpitalny oddział ratunkowy. W czasie akcji strajkowej szpital miał pracować w trybie ostrego dyżuru.

- Mając do wyboru to złe porozumienie wiążące się z konsekwencjami finansowymi, a bezpieczeństwo pacjentów, wybrałem oczywiście podpisanie porozumienia. Z tego powodu nie przyrosło mi oczywiście pieniędzy w kasie. Jeżeli nie dostaniemy tego kontraktu, na który bardzo liczymy, nasza sytuacja będzie bardzo trudna - powiedział.

Chodzi o konkurs na część świadczeń, które centrum - powstałe w 2014 r. - wykonuje teraz bez umowy z NFZ. Dyrekcja placówki i władze Dąbrowy Górniczej brakiem tego kontraktu wyjaśniały trudną sytuację finansową centrum.

Jak poinformowała przewodnicząca Solidarności w dąbrowskim szpitalu Elżbieta Żuchowicz, w porozumieniu z pracodawcą strona społeczna uzgodniła, że od lipca br. płace zasadnicze pracowników wzrosną o 120 zł brutto na czas nieokreślony, a po podpisaniu przez szpital nowego kontraktu, co miałoby nastąpić w ciągu dwóch miesięcy, strony wrócą do rozmów na temat dalszego wzrostu płac.

- To kompromis, a więc żadna ze stron nie jest do końca zadowolona. Z punktu widzenia pracowników ważne jest to, że rosną płace zasadnicze, a więc w ślad za tym wyższe będą również pochodne uposażenia, czyli faktyczne ich miesięczne wynagrodzenia wzrosną o więcej niż 120 zł brutto - zaznaczyła przewodnicząca.

W poniedziałek (13 czerwca) śląski oddział wojewódzki NFZ w Katowicach poinformował, że rozpoczął wstępną procedurę związaną z ogłoszeniem konkursu na świadczenia leczenia szpitalnego teleradioterapii i brachyterapii dla pacjentów woj. śląskiego. Jego przedstawiciele wymienili cztery działające w regionie placówki z kontraktami na leczenie tego typu i wskazali, że niezależnie od nich działają tam dwa nowo powstałe centra radioterapii: Zagłębiowskie Centrum Onkologii oraz Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego ŚUM w Katowicach.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH