Porozumienie Zielonogórskie podsumowało mijający rok Lekarz rodzinny przyjmuje codziennie od 42 do 50 pacjentów...

Zarząd Federacji Porozumienia Zielonogórskiego przedstawił spostrzeżenia dotyczące funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w kontekście POZ.

Oto wyjątki z obszernego komunikatu opublikowanego przez Porozumienie...

Dane statystyczne dowodzą, że tę funkcję realizuje podstawowa opieka zdrowotna. Polska ochrona zdrowia to system trójkąta obejmujący:
• w 80% podstawową opiekę zdrowotną,
• w 12% ambulatoryjną opiekę specjalistyczną,
• w 8% szpitale.

Nie mniej, mamy poczucie – głosi w komunikacie PZ – że w Polsce funkcjonuje system szpitalocentryczny we wszystkich możliwych aspektach: czasu pracy, płac, nadwykonań itd.

Z danych statystycznych, udostępnionych przez NFZ wynika, że podstawą systemu jest lekarz rodzinny, a jego powszechna dostępność bezpieczeństwem pacjentów. Tu pacjent otrzymuje pierwszą fachową poradę, zanim doczeka się w długiej kolejce do specjalisty i to właśnie tu nie jest kolejnym numerkiem, ale konkretną osobą z imienia i nazwiska. Jest to zasadnicza przewaga POZ, do zrealizowania której dążą lekarze z Federacji PZ.

Polska jest przedostatnim krajem w Europie w przeliczeniu liczby lekarzy na liczbę mieszkańców. Mamy czynnych zawodowo 120 tysięcy lekarzy z czego w POZ pracuje około 20 tysięcy. Sytuacja ta spowodowała, że na listach deklaracji wyboru lekarzy POZ widnieje od 2700 pacjentów wzwyż. Oznacza to, że lekarz rodzinny przyjmuje codziennie od 42 do 50 pacjentów , a w czasie wzmożonej zachorowalności nawet powyżej 100. Dla porównania ilość wykonanych świadczeń wg informacji z danych statystycznych NFZ:
• hospitalizacja – ok. 1 mln,
• AOS – ok. 60 mln,
• POZ – ponad 144 mln.

Pomimo, że reforma w POZ zaczęła się ponad 10 lat temu, niezadowolenie społeczne ciągle wzrasta – alarmuje Porozumienie Zielonogórskie uważając, iż czynnikiem determinującym taki stan jest przerwanie związanych z nią przemian i brak konsekwencji wśród decydentów do ich dokończenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH