Porozumienie Zielonogórskie: płatnik działa niezgodnie z prawem

Pismo do prezesa NFZ z żądaniem powrotu do poprzednich zasad rozliczania deklaracji wyboru lekarza wystosował 18 lipca Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

PZ uważa, że działania płatnika mogą pozbawić lekarzy rodzinnych znacznej części środków na leczenie.

Przypomnijmy, że w lipcu system informatyczny płatnika nie przyjął do rozliczenia części pacjentów z praktyk rodzinnych. Odrzucił tych, którzy zapisali się do lekarzy niepracujących już w danej praktyce. System nie uwzględnił też pacjentów, którzy nie byli imiennie przypisani do konkretnych pielęgniarek i położnych w przychodniach.

Według opinii Ryszarda Bigosińskiego z Kancelarii Prawa Cywilnego i Gospodarczego "Bi-eR", na którą powołuje się Federacja, ”z zarządzenia nr 74/2010/DSOZ Prezesa NFZ z 1 grudnia 2010 r. wynika, że dla potrzeb rozliczeń pomiędzy świadczeniodawcą a NFZ, deklaracja wyboru lekarza, pielęgniarki lub położnej zachowuje swą ważność, z zachowaniem obowiązku poinformowania o zaistniałej sytuacji świadczeniobiorców, do czasu ponownego złożenia deklaracji przez świadczeniobiorcę”.

W związku z łamaniem tych reguł prezes Krajewski uważa, że działania NFZ mają „charakter zaplanowanej akcji zwróconej przeciwko przychodniom podstawowej opieki zdrowotnej w celu uszczuplenia środków jakie przeznaczają na świadczenia dla swoich pacjentów, co może wpłynąć negatywnie na jakość tych świadczeń”.

Prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie w liście do prezesa NFZ stwierdził, że jego działania są nieuprawnione, gdyż podejmowane bez woli i wiedzy pacjenta, którego świadomy wybór lekarza, pielęgniarki i położnej stanowi fundament działania podstawowej opieki zdrowotnej.

Zaznaczył również, że tego typu praktyki stosowane są przez oddziały NFZ m.in. w województwach: lubelskim, warmińsko-mazurskim, pomorskim, małopolskim i wielkopolskim. W jego opinii, w tych regionach zostały unieważnione deklaracje dużej liczby pacjentów.

Jak poinformował portal rynekzdrowia.pl Marek Kokoszka, zastępca dyrektora ds. medycznych Lubelskiego OW NFZ, płatnik nie zamierza pozbawiać pacjentów opieki lekarskiej.

- Nie wypowiedział warunków zawartych umów świadczeniodawcom POZ, nie zmniejsza też poziomu finansowania, a wręcz odwrotnie - zgodnie z informacją zamieszczoną w komunikacie Centrali NFZ z dnia 11 lipca 2011 r., planowane jest zwiększenie od 1 września 2011 r. nakładów na podstawową opiekę zdrowotną - zaznaczył Kokoszka.

Kokoszka zapewnił, że wszystkie deklaracje wyboru lekarza złożone przez pacjentów w sposób zgodny z prawem są uznawane przez Fundusz. Za sprawowaną opiekę medyczną nad pacjentem świadczeniodawcy otrzymują finansowanie przewidziane zawartymi umowami, a NFZ nie dokonał wstrzymania tych płatności.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH