Porozumienie Zielonogórskie o wynikach spotkania z prezesem NFZ Podczas spotkania omówiono zasady aneksowania umów POZ na rok 2018. Fot. Fotolia (zdj. ilustracyjne)

W środę (3 grudnia) odbyło się spotkanie Zespołu Negocjacyjnego Federacji PZ z prezesem NFZ Andrzejem Jacyną i przedstawicielami centrali Funduszu.

Podczas spotkania omówiono zasady aneksowania umów POZ na rok 2018. Ustalono, że do końca bieżącego roku zostaną przygotowane i przesłane aneksy do umów na okres do 30.06.2018r. oparte na zarządzeniu prezesa NFZ.

W zakresie finansowania świadczeń NFZ deklaruje możliwość wzrostu finansowania POZ po uzyskaniu nowych środków w budżecie NFZ, nie wcześniej jednak niż w II połowie 2018r. Od 1 stycznia 2018 roku zgodnie z ustawą o POZ część lekarzy utraci uprawnienia do samodzielnego udzielania świadczeń (w tym wystawiania recept na 75+ oraz kart DiLO) - swoje obowiązki muszą wykonywać pod nadzorem lekarzy posiadających uprawnienia do pracy w POZ.

Ustalono także, że NFZ wystąpi do MZ w celu dostosowania przepisów, które umożliwią dalsze wykonywanie świadczeń w POZ na dotychczasowych zasadach. Obecnie jednak data 1 stycznia 2018 roku uniemożliwia wykonywanie świadczeń w POZ przez lekarzy, którzy nie spełniają wymogów ustawy o POZ.

Lekarze PZ zgłosili prezesowi NFZ problem "wydeklarowywania" się pacjentów od świadczeniodawców POZ bez wybrania nowego lekarza i świadczeniodawcy. NFZ uznał takie postępowanie jako działanie pozaprawne.

Federacja zgłosiła także problem z rozliczaniem świadczeń dla obcokrajowców innych niż z Unii Europejskiej (np. Ukraińców) Fundusz zobowiązał się do weryfikacji problemu do 24.12.2017r.

Podczas spotkania Porozumienie Zielonogórskie reprezentowali: Jacek Krajewski, Teresa Dobrzańska-Pielichowska, Marek Sobolewski i Tomasz Zieliński.

Więcej: www.federacjapz.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH