Porozumienie Zielonogórskie chce spotkania z Bartoszem Arłukowiczem

Federacja Porozumienie Zielonogórskie skierowała w poniedziałek (21 listopada) list do nowego ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, w którym deklaruje gotowość pomocy w naprawie polskiego systemu ochrony zdrowia.

”Chcemy zapoznać Pana z naszym stanowiskiem dotyczącym strategii organizowania podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej”- czytamy w liście.

Jacek Krajewski, prezes FPZ, wskazuje, że wzmocnienie POZ obniży koszty funkcjonowania systemu przez przenoszenie świadczeń z opieki szpitalno-specjalistycznej do opieki podstawowej. - Jednocześnie atrakcyjny POZ przyciągnie do siebie wielu specjalistów, którzy wyjdą ze szpitali i poradni specjalistycznych, a po odpowiednim przeszkoleniu zasilą szeregi lekarzy rodzinnych.- podkreśla FPZ w liście.

Jak wylicza Krajewski, nie stworzono dotąd jasnego katalogu świadczeń dla POZ, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i szpitali, co skutkuje sporami kompetencyjnymi między tymi trzema elementami systemu opieki zdrowotnej.

W piśmie do Arłukowicza wskazuje, że oznacza to przerzucanie realizacji kosztownych procedur pomiędzy tymi trzema poziomami oraz nieuzasadnione powielanie tych samych świadczeń diagnostycznych i terapeutycznych. Wszystko to skutkuje ogromnym marnotrawstwem środków finansowych, z których opłacane są świadczenia zdrowotne.

Federacja zwraca także uwagę na potrzebę ponownego przeanalizowania zasad kontraktowania. 

NFZ regularnie zwiększa kontrakty na realizację ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych - nie poprawia to pacjentom dostępności do tych świadczeń. Wręcz przeciwnie, kolejki coraz bardziej wydłużają się ponieważ zwiększaniu w kontrakcie możliwości realizacji większej ilości usług towarzyszy obniżanie (niejednokrotnie poniżej realnych kosztów), ceny świadczeń - wskazuje FPZ.

Federacja wyjaśnia również, że ”zmusza to z kolei świadczeniodawców do zwiększania ilości porad ponad rzeczywistą potrzebę” i dodaje, że ”analiza sytuacji w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej powinna skłaniać do pilnej zmiany zasad funkcjonowania, organizacji i finansowania tego elementu systemu opieki zdrowotnej.”

Jak poinformowała portal rynekzdrowia.pl Monika Kowalska, rzecznik prasowy FPZ, lekarze rodzinni chcą w najbliższy czasie spotkać się z nowym ministrem zdrowia, by porozmawiać o koniecznych zmianach w systemie POZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH