Izba Gospodarcza

W oświadczeniu wydanym przez NFZ po spotkaniu z przedstawicielami Izby napisano, że Fundusz zobowiązał się do samodzielnego opracowania kosztów wykonywania dializ.

„W najbliższym czasie zwrócimy się do właścicieli publicznych i niepublicznych stacji dializ z prośbą o przekazanie stosownych danych kosztowych, aby na ich podstawie dokonać jednolitej metodologicznie analizy kosztów wykonywania dializ. Izba Gospodarcza „Medycyna Polska“ nie przekazała do tej pory NFZ takich danych, a bez nich racjonalne analizy kosztowe nie są możliwe" - podano w oświadczeniu NFZ.

Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej "Medycyna Polska" (zrzeszająca niemal 120 właścicieli stacji dializ) zaznacza, że od 1 stycznia, mimo braku porozumienia z NFZ, żadna ze stacji negocjujących nie zaprzestała prowadzenia zabiegów, bez których zdrowie i życie pacjentów byłoby zagrożone.

- Operatorzy prowadzą obecnie zabiegi na własny koszt, nie mając gwarancji, że NFZ pokryje poniesione wydatki. Sytuacja w tych stacjach jest bardzo poważna i jeśli będzie się przedłużać, to operatorzy w obliczu zagrożenia stabilności ekonomicznej będą zmuszeni do stopniowego ograniczania ilości dializowanych pacjentów, aż do całkowitego zaprzestania wykonywania dializ - kontrargumentuje Izba. Jej przedstawiciele dodają: - W organizowanych konkursach Fundusz proponuje kwotę za niską i nie pokrywającą kosztów funkcjonowania stacji dializ zarówno w sektorze publicznym jak i niepublicznym.

Według Izby refundacja jest niższa niż w roku ubiegłym.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych apeluje do NFZ o jak najszybsze zakończenie negocjacji w sprawie kontraktów na 2009 rok. Z danych OSOD wynika, że do tej pory NFZ nie podpisał umów zabezpieczających kontynuowanie leczenia w 15 z 16 województw (umowy są podpisane tylko w woj. podlaskim).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH