Porozumienia pielęgniarek z rządem nie ma. 10 września manifestacja w Warszawie Czy może dojść do powtórki "bialego miasteczka"? Fot. PTWP

Mimo toczących się rozmów resortu zdrowia z pielęgniarkami nadal nie udało się dojść do porozumienia. - Spełnienie oczekiwań płacowych zależy nie tylko od naszej woli - podkreśla wicemnister Cezary Cieślukowski. 10 września w stolicy ma odbyć się manifestacja pielęgniarek.

Wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski powiedział PAP, że rozmowy dotyczące wpisania pielęgniarek w system świadczeń zdrowotnych zamawianych przez NFZ są już zaawansowane, obie strony nie mogą jednak dojść do porozumienia w kwestii wynagrodzeń.

Pielęgniarki domagają się 1500 zł podwyżki. Resort proponuje 600 zł brutto w ratach po 300 zł od 1 września br. i od stycznia 2017 r. oraz stopniowe osiągnięcie łącznej docelowej kwoty podwyżki (1500 zł) do 2020 r.

Minister: podwyżki nie zależą tylko od nas
- Spełnienie oczekiwań płacowych zależy nie tylko od naszej woli, ale przede wszystkim od możliwości budżetu NFZ, prognozy rozwoju gospodarczego i prognozy wzrostu zatrudnienia w naszym kraju. Oczywiście te prognozy są dobre, stąd nasza propozycja uwzględnia w całości postulat pielęgniarek i położnych, tylko rozciąga jego realizację w czasie do roku 2020 - podkreśla wiceminister.

W tym tygodniu prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Grażyna Rogala-Pawelczyk wystosowała pismo do ministra zdrowia, w którym poinformowała, że samorząd nie zaakceptował projektu porozumienia przesłanego przez MZ z powodu braku zapisów gwarantujących realizację propozycji resortu "bez względu na ewentualne zmiany polityczne i gospodarcze".

NRPiP oceniła, że proponowany wzrost wynagrodzeń w tym roku jest za niski w stosunku do oczekiwań środowiska pielęgniarek i położnych, ale "realny i możliwy do wprowadzenia od 1 września br.".

Lekarze związkowcy popierają pielęgniarki
Jednocześnie - ze względu na sytuację ekonomiczną pielęgniarek i położnych - samorząd wyraził oczekiwanie, że propozycja resortu dotycząca wzrostu wynagrodzeń od września zostanie zrealizowana, a rozmowy (m.in. o mechanizmach otrzymywania przez świadczeniodawców dodatkowych środków finansowych na świadczenia opieki zdrowotnej udzielane przez pielęgniarki i położne) będą kontynuowane.

W negocjacjach z resortem zdrowia aktywnie uczestniczy również Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Na początku sierpnia złożył on propozycję porozumienia z MZ. Zgodnie z nią resort zdrowia i NFZ mieliby zagwarantować wzrost wynagrodzenia zasadniczego co roku o 500 zł przez kolejne 3 lata.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH