Porada kompleksowa - szpital zarabia, pacjent jest zadowolony Prof.Krzysztof Warzocha zachęca specjalistów-hematologów do współpracy z lekarzami rodzinnymi.

Na poradach kompleksowych szpitale i zatrudnieni w nich lekarze mogą zarobić więcej niż na zwykłej poradzie specjalistycznej lub recepturowej.

– Jest taki mechanizm stworzony przez płatnika, który promuje pewne rozwiązania, za które lekarze otrzymują odpowiednią gratyfikację finansową – mówił prof. Krzysztof Warzocha, dyrektor Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, podczas debaty na temat chemioterapii doustnej (29 stycznia).

Jest to tzw. porada kompleksowa, udzielana w przyszpitalnej poradni specjalistycznej. – Pacjent nie może korzystać z niej częściej niż raz w roku, ale są też tego plusy – przekonywał prof. Warzocha. – Przede wszystkim takie rozwiązanie pozwala rozładować kolejki do specjalistów.

Obowiązkiem lekarza jest dokładne zbadanie chorego, wypisanie recepty, ale także listu do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – do którego zapisany jest pacjent w swoim miejscu zamieszkania – z zaleceniami terapeutycznymi, do czasu kolejnej wizyty specjalistycznej.

– Co prawda lekarz musi poświecić na taką wizytę dwa-trzy razy więcej czasu, ale też dostaje za taką wizytę więcej pieniędzy. Zadowolony jest pacjent, lekarz i szpital – przekonywał dyrektor Instytutu.  – O wprowadzeniu takiego rodzaju poradnictwa do placówki, decyduje jej dyrektor. W naszym Instytucie to funkcjonuje i zachęcamy lekarzy do udzielania takich porad.

Porady kompleksowe są udzielane na podstawie zarządzenia prezesa NFZ. Mogą być udzielane przez lekarzy specjalistów. W ramach tej porady lekarz specjalista zobowiązany jest określić zasady dalszego postępowania leczniczego i wydać zaświadczenie lekarskie przeznaczone dla lekarza kierującego, a w przypadkach realizacji świadczeń bez skierowania – dla lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, pod którego opieką pozostaje świadczeniobiorca.

Porada kompleksowa, wykonywana u świadczeniobiorcy objętego opieką danej poradni specjalistycznej, nie może być rozliczana częściej niż raz na 12 miesięcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH