Lech Wałęsa wysłał faksem do premiera Donalda Tuska list z prośbą o spotkanie z przedstawicielami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. O pomoc w negocjacjach do Wałęsy zwróciło się kierownictwo OZZL.

W liście do byłego prezydenta przewodniczący Krzysztof Bukiel napisał, że związkowcom nie udaje się nawiązać "jakiejkolwiek merytorycznej dyskusji" z rządem.

– Przedstawiciele OZZL przekonali Lecha Wałęsę do udzielenia takiego wsparcia, ponieważ zapewnili go, że chcą merytorycznej dyskusji - powiedziała Rynkowi Zdrowia prof. Joanna Muszkowska-Penson, doradca Lecha Wałęsy.

Były prezydent przyjął przedstawicieli OZZL jako związkowiec i postanowił ich wesprzeć w staraniach o przedstawienie postulatów, dotyczących nie tylko  stworzenia pokojowych, bezstrajkowych mechanizmów kształtowania wynagrodzeń lekarzy, pielęgniarek, techników w polskiej służbie zdrowia, finansowanej ze środków publicznych, ale także problemu prywatyzacji szpitali.

Jak twierdzi prof. Penson, Krajowemu Zarządowi OZZL nikt nie chciał dać szansy na przedstawienie propozycji, dotyczących urynkowienia świadczeń zdrowotnych i systemu wynagradzania personelu medycznego. Politycy natomiast tracą czas, robiąc z reformy ochrony zdrowia pole doraźnych rozgrywek.

– W efekcie dyskusje nad reformą trwają zbyt długo, aczkolwiek  przyznać trzeba, że materia jest wyjątkowa delikatna, a opieka zdrowotna w związku z ogromy postępem w medycynie wymaga coraz większych nakładó finansowych – mówi prof. Penson.

W opinii związkowców obecny system opieki zdrowotnej w Polsce jest tak skonstruowany, że musi opierać się na wyzysku ekonomicznym personelu medycznego, a płace lekarzy (pielęgniarek, techników medycznych) rosną tylko „od strajku do strajku”. Ich zdaniem wynika to z faktu, że jest jeden płatnik (NFZ), zobowiązany do sfinansowania dużej liczby świadczeń zdrowotnych za ograniczoną kwotę pieniędzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH