Zwięk­sze­nie licz­by le­ka­rzy, otwar­cie spe­cja­li­za­cji le­kar­skich, umoż­li­wie­nie pie­lę­gniar­kom zaj­mo­wa­nia się pro­fi­lak­ty­ką me­dycz­ną oraz opła­ty re­je­stra­cyj­ne - to roz­wią­za­nia, które za­da­niem po­li­ty­ków Pol­ski Razem Ja­ro­sła­wa Go­wi­na skró­cą ko­lej­ki w służ­bie zdro­wia.

- Podstawowym problemem polskiej służby zdrowia są kolejki. A tych nie rozwiążemy, dopóki nie odpowiemy na pytanie, skąd wziąć pieniądze na służbę zdrowia - mówił Jarosław Gowin, lider Polski Razem na piątkowej (21 marca) konferencji w Sejmie. Wraz z nim politycy i eksperci tej formacji przedstawili swoje propozycje mające poprawić sytuację w polskiej służbie zdrowia.

Andrzej Stanisławek, profesor onkologii i kandydat Polski Razem w eurowyborach, wskazał na problem braku lekarzy, który - jego zdaniem - ma się nasilać, bo 4 tys. przedstawicieli tej branży już wyjechało za granicę. - To oznacza, że trzy roczniki lekarskie nie pracują już w Polsce. Musimy zwiększyć ilość studentów na studiach lekarskich i zrobić wszystko, żeby młodych lekarzy zatrzymać w Polsce - postulował.

Inne propozycje, które mają - zdaniem polityków Polski Razem - zmniejszyć długość kolejek w służbie zdrowia, to m.in.: "otwarcie specjalizacji". Chodzi o to, by - każdy młody lekarz miał możliwość specjalizacji w oddziale, który wybierze, jeżeli znajdzie taki oddział i kierownika specjalizacji - wyjaśnił Stanisławek. Partia proponuje też umożliwienie pielęgniarkom rodzinnym zajęcie się profilaktyką medyczną oraz wprowadzenie opłaty rejestracyjnej w wysokości 5 zł po to, - by pacjenci nie rejestrowali się na wizyty, na które nie przyjdą.

Wojciech Maksymowicz, były minister zdrowia w rządzie Jerzego Buzka, dziś ekspert w partii Gowina przekonywał, że obecny rząd nie rozwiąże problemu kolejek w służbie zdrowia. Z kolei Gowin zarzucił premierowi Donaldowi Tuskowi i ministrowi zdrowia Bartoszowi Arłukowiczowi, że reformy w służbie zdrowia, które obaj zapowiadają, wprowadzane są bez konsultacji społecznych. - W takim trybie nie przeprowadza się żadnych reform. Reforma powinna być poprzedzona konsultacjami ze środowiskami medycznymi i środowiskiem pacjentów - podkreślił Gowin.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, który w piątek przedstawił propozycje dotyczące skrócenia kolejek do lekarzy, powiedział, że w tej sprawie spotkał się z lekarzami onkologami i przedstawicielami pacjentów, ale - jak wyjaśnił - formalne konsultacje rozpoczną się w ciągu kilkunastu dni.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH