Wraca problem pomp insulinowych dla dzieci: NFZ od 1 stycznia br. finansuje ich zakup dla pacjentów do 18 roku życia, ale poszczególne oddziały wojewódzkie Funduszu same ustalają kwoty, nie zawsze wystarczające, na ten cel. Zakupy spowalnia dodatkowo prawo zamówień publicznych. Fundacja Jurka Owsiaka każdego dnia zasypywana jest prośbami o sfinansowanie zakupu urządzeń.

Poradnia diabetologiczna Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie otrzymała właśnie dziewięć pomp insulinowych kupionych przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

- Pieniądze z Funduszu pokrywają tylko część naszych potrzeb - mówi gazecie Metro dr Elżbieta Dziubińska-Kolender.

Według szacunków, w całym województwie warmińsko-mazurskim jest ponad 300 dzieci z cukrzycą, które powinny być leczone w ten sposób. Tymczasem Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki NFZ zapewnił na razie środki na zakup zaledwie 34 pomp - podaje Metro.

- Szczególnie zależy mi, żeby pompy dostali pacjenci, którzy skończą wkrótce 18 lat. To data graniczna, po której NFZ już nie refunduje tego leczenia. Dlatego najmłodszych odsyłam do WOŚP, która kupuje pompy dla dzieci do 10 roku życia - nie ukrywa dr Dziubińska-Kolender.

- Informacja, że w województwie warmińsko-mazurskim istnieje zapotrzebowania na 300 pomp insulinowych, jest nieprecyzyjna - twierdzi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Magdalena Mil, rzecznik Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - Pod opieką poradni diabetologicznej WSSD w Olsztynie pozostaje 350 dzieci, jednak nie wszystkie wymagają leczenia przy użyciu pompy insulinowej. WM OW NFZ skontaktował się dziś z dr Elżbietą Kolender, która potwierdziła, iż w chwili obecnej nie istnieje zapotrzebowanie na 300 pomp.
 
Magdalena Mil dodaje, że WM OW NFZ w miarę posiadanych środków finansowych systematycznie zwiększa kontrakt w zakresie realizacji Programu leczenia cukrzycy z zastosowaniem pompy insulinowej. Na Warmii i Mazurach program ten realizuje właśnie WSSD w Olsztynie. Na początku roku 2009 zapotrzebowanie określono na 18 pomp, które oddział NFZ zakontraktował, przeznaczając na ten cel 161 tys. 196 zł. W maju br., zgodnie z informacjami o zapotrzebowaniu na kolejne pompy insulinowe, oddział NFZ podpisał kontrakt na kolejnych 15 pomp. Obecna wartość kontraktu wynosi 283 tys. 596 zł. (33 pompy). Do końca roku 2009, w miarę posiadanych środków finansowych, oddział planuje zwiększenie liczby pomp insulinowych do 50 sztuk.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH