Pomorze: zaskakujący wynik kontraktowania poradni specjalistycznych

Pomorski oddział NFZ ogłosił wyniki konkursu na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną. 3-letnie umowy, które zaczną obowiązywać od 1 lipca, zostaną podpisane ze 1113 poradniami w zakresie m.in.: położniczo-ginekologicznym, okulistycznym, otolaryngologicznym, neurologicznym, chirurgii ogólnej oraz kardiologicznym i dermatologicznym.

Jak podkreśla Mariusz Szymański, rzecznik NFZ w Gdańsku, w drugiej połowie roku płatnik przeznaczył na specjalistykę o 3,5 mln więcej w porównaniu do pierwszego półrocza. Do konkursu przystąpiło 33 nowych oferentów. Na mapie kontraktowej pojawiły się 103 nowe miejsca udzielania świadczeń, 378 zostało z niej usuniętych. To oznacza, że mniejsza liczba świadczeniodawców może podzielić się większą pulą środków.

Zwraca się uwagę na brak wyboru oferty niektórych poradni, które dotąd miały kontrakt.

- Rozstrzygnięcia nastąpiły dość późno i zostało bardzo mało czasu, by przygotować do tej sytuacji pacjentów. Wyniki konkursu sprawiają, że świadczone przez nas usługi w tych zakresach, na które pieniędzy nie dostaliśmy, staną się po 1 lipca mniej kompleksowe. Pacjenci onkologiczni, którzy wcześniej leczyli się w naszym szpitalu, od 1 lipca będą musieli szukać pomocy w innych, nieznanych miejscach - komentuje dla trójmiejskiego portalu gazeta.pl Tadeusz Jędrzejczyk, zastępca dyrektora ds. medycznych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Centrum straciło kontrakt na poradnię genetyczną, naczyniową, leczenia bólu i poradnię chirurgii ogólnej. Mariusz Kamiński potwierdza, iż UCK i prywatny szpital Swissmed nie otrzymały kontraktu na chirurgię naczyniową:

- Na przeszkodzie stanęły dostępność w sensie deklarowanych godzin pracy w tygodniu oraz kwestia personelu medycznego, czyli brak odpowiedniej liczby lekarzy z II stopniem specjalizacji, za których placówka uzyskuje większą liczbę punktów. Na 11 ofert Centrum zajęło 9 miejsce, Swissmed, ostatnie - 11.

Te dwa czynniki zadecydowały także o odrzuceniu oferty gdańskiego Szpitala Specjalistyczny św. Wojciecha w zakresie kardiologii. Z kolei Pomorskie Centrum Traumatologii im. M. Kopernika nie dostało pieniędzy na poradnię diabetologiczną i urologię. Powód: brak gabinetu diagnostyczno-zabiegowego.

- Organizowaliśmy wcześniej spotkania ze świadczeniodawcami, podczas których omawiano kwestie związane z kryteriami konkursowymi - przypomina Mariusz Kamiński.

Rzecznik Funduszu zapewnia, że z powodu zmiany miejsc kontraktowania nie zostanie przerwana ciągłość udzielania świadczeń.

- Zrobiliśmy przykładowe zestawienie deklarowanych przez kardiologów z II stopniem specjalizacji miejsc pracy. Dowodzi to, że pacjent dotychczas korzystający z usług świadczonych w poradni, która utraciła kontrakt, znajdzie swojego lekarza w innej placówce. Jeśli pacjenci poczują się zdezorientowani i będą mieć problem ze znalezieniem konkretnego lekarza lub poradni, będziemy w stanie im pomóc - deklaruje rzecznik pomorskiego OW NFZ. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH