Niedawno wojewoda pomorski obdarował część pomorskich szpitali nowymi karetkami. Do NZOZ Tczewskie Centrum Zdrowia w Tczewie nie trafił jednak ani jeden nowy ambulans, bo te zostały przekazane tylko publicznym zakładom. Wicewojewoda pomorski ręczył honorem, obiecując, że w przyszłym roku ambulans otrzyma także i tczewski szpital.

Na razie użytkuje stare samochody. Jedna z tczewskich karetek, którą wożeni są pacjenci ma 3 lata i 170 tys. km przebiegu, druga – 5 lat i przejechanych 190 tys. km. Nowy przydałby się bardzo.

– W sumie dla zabezpieczenia potrzeb powiatu pogotowie dysponuje ośmioma karetkami. Cztery z nich to „erki”. Dwie stacjonują w Tczewie, po jednej w Gniewie i Pelplinie. Nowa karetka byłaby dla nas jak dar z niebios - przyznaje  Tomasz Bronk, dyrektor administracyjny tczewskiego szpitala.

Wojewoda rozdzielił 17 nowych ambulansów wyłącznie między publiczne placówki. Niepubliczne mogą wystąpić z wnioskami o środki na nowe ambulanse do funduszy unijnych. Tczewski szpital aplikował o środki z Inspektoratu Ochrony Środowiska. Czy karetki dostaną nie wiadomo, ale z szacunków wynika, że 2/3 wniosków zostanie odrzuconych. Tymczasem goszczący w ubiegłym tygodniu w Tczewie wicewojewoda Michał Owczarczak obiecywał, że w przyszłym roku Urząd Wojewódzki o Tczewie nie zapomni. Deklaracjom gościa z Urzędu Wojewódzkiego przysłuchiwał się starosta tczewski, Witold Sosnowski:

– Będziemy zawsze przypominali, że Tczew jest czwartym miastem na terenie naszego województwa, a kiedy, może pan wojewoda sprawdził, otrzymaliśmy ostatnią karetkę? W tej chwili mamy do obsługi autostradę, przecięcie dróg krajowych nr 1 i nr 22. Wypadków jest sporo. Miasto finansuje jeszcze straż pożarną, dokładając się do zakupu drabiny, również karetkę.

Na razie dyrekcja szpitala na razie musi się cieszyć z tego, co ma. W tym roku pojawiły się kolejne „chodzone” ambulanse. Ostatnio zakupion oza 100 tys. zł trzy, w pełni wyposażone, używane karetki: dwa volkswageny i jeden mercedes sprinter, w pełni wyposażone. Jeden VW trafił do Pelplina jako karetka wypadkowa, dwie pozostałe to auta przewozowe dla pacjentów. Karetki zastąpiły wysłużone polonezy. Kiedy do Tczewa trafi nowy i nowoczesny ambulans?

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH