Pomorze: kolejne zwolnienia po kontroli w szpitalu psychiatrycznym

Po kontroli zleconej przez marszałka województwa pomorskiego w Szpitalu dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Starogardzie Gdańskim wymieniony zostanie cały personel Oddziału Psychiatrii Sądowej o Wzmocnionym Zabezpieczeniu dla Nieletnich. Pracę stracił dyrektor szpitala, ordynator oddziału i czterech lekarzy.

Raport Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego opisuje nowe, wstrząsające przykłady poniżania pacjentów – informuje portal gazeta.pl

Z raportu wynika, że niektórzy pielęgniarze, salowe i pielęgniarki zjadali szpitalne posiłki pacjentów oraz należącą do nich żywność. Na polecenie ordynatora oddziału zmuszano pacjentów do chodzenia na zebrania społeczności i zajęcia szkolne w slipkach na głowie. Dzieciom aplikowano zastrzyki z soli fizjologicznej oraz haloperidolu jako sposób na zdyscyplinowanie, wyprowadzano je boso na mróz i śnieg przed budynek. Niższy personel broni się, twierdząc, że realizował jedynie polecenia ordynatora.

Jak informuje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Małgorzata Pisarewicz, rzecznik marszałka województwa pomorskiego, w trakcie kontroli zleconej przez UMWP okazało się, że osoby kierujące oddziałem, zarówno ordynator, jak i pielęgniarz oddziałowy nie zostały wyłonione w drodze konkursu. Procedury konkursowe rozpoczęto dopiero w ostatnim kwartale 2010 r. mimo, że oddział działał od 1 stycznia 2009 r.

Wśród pokontrolnych wniosków znalazł się zarzut wobec obecnie już odwołanego dyrektora szpitala, Michała Rudnika, dotyczący lekceważenia niepokojących praktyk na oddziale dla nieletnich oraz tolerowania nieprawidłowości.

– W wyniku kontroli stwierdzono, że mogło dojść do popełnienia czynów zabronionych określonych w kodeksie karnym: znęcanie się fizyczne lub psychiczne oraz narażenie na utratę zdrowia i życia – mówi nam Małgorzata Pisarewicz. Dodaje, że wyniki kontroli już zostały przekazane Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku, która prowadzi postępowanie dotyczące wydarzeń w szpitalu.

– Zdaniem nowej dyrekcji szpitala i zarządu województwa konieczna jest całkowita wymiana zespołu terapeutycznego na oddziale dla nieletnich – mówi Małgorzata Pisarewicz. – Chodzi o pedagogów, psychologa, instruktora terapii zajęciowej. Wszystkie osoby aktualnie zatrudnione są utożsamiane przez pacjentów z poprzednim zespołem lekarskim i wątpliwymi metodami wychowawczo-terapeutycznymi stosowanymi na oddziale.

Małgorzata Pisarewicz zapewnia, że w szpitalu wprowadzane są działania w celu naprawy sytuacji. Nowy dyrektor szpitala, Jarosław Pleszkun, nawiązał w tym celu kontakt z Niepubliczną Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Starogardzie.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH