PAP/Rynek Zdrowia | 03-12-2008 16:15

Pomorze: dyrektorzy odwołani za niezłożenie ofert kontraktów

Zarząd województwa pomorskiego podjął w środę decyzję o odwołaniu ze stanowisk dyrektorów dwóch gdańskich szpitali. Dyrektorzy nie złożyli w terminie ofert do NFZ na leczenie chorych w swoich placówkach w przyszłym roku.

Marszałek województwa Jan Kozłowski poinformował PAP, że stanowisko stracił dyrektor Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy, Bogdan Lamparski.

Dyrektor Zakładu Opieki Zdrowotnej dla Szkół Wyższych, Andrzej Kałużny, zostanie odwołany po uzyskaniu zgody Rady Miasta Sopotu. Kałużny jest radnym; do jego odwołania konieczna jest opinia Rady Miasta.

Uzasadniając decyzję marszałek podkreślił, że „zarząd województwa stracił zaufanie do dyrektorów, bo nie potrafili oni zapewnić w terminie oferty swoim placówkom. To było rażące naruszenie obowiązków“.

Marszałek zapewnia, że szpitale będą miały kontrakty w ramach dodatkowych rokowań.

- Sytuację się uratuje, ale tak nie może się dziać, bo za kontrakty dyrektorzy odpowiadają głowami - podkreślił.

Obaj dyrektorzy byli w ostatnim okresie chorzy i są na zwolnieniach lekarskich. Dziennikarzom regionalnych mediów odmówili komentarza w tej sprawie. Nowi dyrektorzy zostaną wybrani w konkursie prawdopodobnie na początku przyszłego roku.