Pomorze: NFZ komentuje spór wokół kontraktów na badania obrazowe

Spośród 13 oferentów, którzy złożyli oferty na świadczenie badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego w Gdańsku, Sopocie i powiecie gdańskim, kontrakty otrzymało tylko pięć placówek. Radni PiS w sejmiku złożyli wniosek o odwołanie dyrektor oddziału NFZ.

Jak poinformował w środę (12 czerwca) na konferencji prasowej pomorski oddział NFZ, 13 oferentów złożyło w konkursach oferty na świadczenie badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego w Gdańsku, Sopocie i powiecie gdańskim przez najbliższe trzy lata w 19 miejscach. Kontrakt otrzymało tylko pięciu świadczeniodawców, którzy będą wykonywać badania w 9 swoich pracowniach.

Największe kontrowersje wzbudził fakt, że kontraktów w zakresie ambulatoryjnych świadczeń diagnostycznych na najbliższe trzy lata nie dostały Szpital Specjalistyczny na Zaspie w Gdańsku i Wojewódzkie Centrum Onkologiczne.

Dyrektor Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Barbara Kawińska tłumaczyła, że kontrakty w konkursie na tomografię komputerową otrzymały dwie placówki: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (UCK) i spółka Euromedic, które dostały maksymalną liczbę punktów, czyli 78, i będą świadczyły usługi łącznie w czterech pracowniach. Szpital na Zaspie otrzymał 67 punktów, a Wojewódzkie Centrum Onkologii (WCO) - 36 punktów.

Dyrektor poinformowała, że szpital na Zaspie otrzymał mniej punktów ze względu na stwierdzone podczas kontroli nieprawidłowości w rozliczaniu świadczeń pracowni tomokomputerowej i rezonansu magnetycznego, a WCO - za niewielką dostępność dla pacjentów i harmonogram pracy.

Barbara Kawińska podała, że kontrakty na wykonywanie badań rezonansem magnetycznym otrzymały: UCK, Enel-Med i Euromedic, które będą świadczyły usługi w pięciu miejscach. - Wszyscy świadczeniodawcy otrzymali w konkursie po 80 punktów, czyli tyle, ile maksymalne można było otrzymać - poinformowała. WCO w konkursie otrzymało 61 punktów, a szpital na Zaspie - 73.

W konkursie Fundusz brał pod uwagę m.in. jakość sprzętu i badań, wyniki kontroli NFZ, posiadanie przez placówkę certyfikatu jakości, dostępność dla pacjentów, harmonogram pracy i zaproponowaną cenę świadczenia. Kawińska zaznaczyła, że brak kontraktu dla WCO jest porażką systemu kontraktacji świadczeń.

Pomorski NFZ zwraca uwagę, że dzięki wyborowi tańszych ofert, w porównaniu z pierwszym półroczem tego roku, na drugie półrocze udało się zakontraktować o 11 proc. więcej badań tomografem komputerowym i o 7 proc. rezonansem magnetycznym. Na badania tomografem w drugim półroczu pomorski NFZ przeznaczył prawie 9 mln zł, rezonansem magnetycznym - ponad 11 mln zł.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH