Pomorskie: zgoda na przekształcenie dwóch marszałkowskich placówek ochrony zdrowia

Jest zgoda radnych sejmiku na komercjalizację dwóch marszałkowskich placówek medycznych: Szpitala Specjalistycznego w Prabutach oraz Przemysłowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Gdańsku. Obie zostaną przekształcone w spółki prawa handlowego. Decyzję o przekształceniu w spółki z. o. o podjęto w poniedziałek (26 marca).

Proces przekształcenia placówek w spółki ma potrwać kilka miesięcy.

Marszałek województwa Mieczysław Struk zapewnia, że po przekształceniu placówki będą na tych samych zasadach udzielały świadczeń pacjentom. Do tego mają być lepiej zarządzane i dzięki temu oferować lepsze usługi. Szpital w Prabutach do przekształcenia przygotowywał się od dawna. Podobnie jak Przemysłowy ZOZ w Gdańsku. 

Z informacji przekazanych portalowi rynekzdrowia.pl przez rzecznika prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Małgorzatę Pisarewicz wynika, że przekształcenie obu placówek w spółki z o.o. ze 100 proc. udziałem samorządu województwa, w trybie ustawy o działalności leczniczej, umożliwi przejęcie przez pomorski samorząd zobowiązań wynikających z m.in. z zaciągniętych kredytów, a następnie otrzymanie dotacji z budżetu państwa  na ich spłatę.

Aktualne dane finansowe wskazują, że oba podmioty przy obecnym poziomie finansowania utrzymają się na rynku świadczeń zdrowotnych, generując jednocześnie zyski. Przekształcenie podmiotów wymagać będzie również opinii rad społecznych.

Podczas kwietniowej sesji w dniu 23 kwietnia br. planowane jest podjęcie przez radnych Sejmiku decyzji o przekształceniach ZOZ nad Matką i Dzieckiem w Gdańsku (Szpital Dziecięcy "Polanki").

Jeszcze w ubiegłym roku, związku z nowymi regulacjami dotyczącymi przekształceń SPZOZ- -ów w spółki kapitałowe, wprowadzonymi ustawą z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, oraz mając na uwadze poziom finansowania świadczeń zdrowotnych na Pomorzu, samorząd zmodyfikował poprzednią koncepcję zarządu województwa, który przygotowywał się do przekształcenia wszystkich szpitali marszałkowskich i połączenia ich w trzech geograficznie wydzielonych spółkach.

Czytaj też. Czasem trzeba zmienić plany

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH