Pomorskie: ważą się losy kontraktu na AOS w Kościerzynie

W piątek (14 czerwca) pomorski OW NFZ ogłosi wyniki konkursu na AOS. Na jego wyniki czeka z niepokojem Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie. Startował w konkursie na poradnie ortopedyczne i neurologiczne.

W Kościerzynie odbyła się we wtorek (11 czerwca) sesja rady powiatu poświęcona sytuacji lecznicy. Uczestniczyli w niej przedstawiciele powiatu, miasta i wszystkich gmin, związkowcy i pracownicy szpitala. Powodem spotkania była zła sytuacja finansowa szpitala. Szpital już teraz ma mniejsze kontrakty na świadczenia szpitalne i pracownię tomograficzną.

Szpital w Kościerzynie ma w tej chwili 96 mln zł długu i obcięty o 30 proc. kontrakt. Gdyby poddał się procesowi przekształcania się w spółkę, może otrzymać pieniądze na spłatę części zadłużenia z Ministerstwa Zdrowia i wtedy dług zmniejszy się niemal o połowę.

Jak powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl dyrektor pomorskiego OW NFZ Barbara Kawińska za wcześnie jest w tej chwili mówić o tym, jak duży kontrakt na AOS otrzyma szpital. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi bowiem w piątek (14 czerwca).

Jednak, jak uważa Kawińska, najgorsze stało się na początku roku. Wtedy placówka dostała mniejszy kontrakt na świadczenia szpitalne niż w roku ubiegłym. - Powodem było niewykonanie kontraktu w roku 2012. Niewykonania sięgały kwoty 742 tys. zł i dotyczyły oddziałów priorytetowych, jak kardiologia czy ortopedia - wyjaśnia.

- Dodatkowo szpital dostał połowę kontraktu na tomograf komputerowy, ponieważ pojawił się drugi świadczeniodawca, który miał równie dobrą ofertę jak Kościerzyna i nie mogliśmy go odrzucić - tłumaczy szefowa pomorskiego NFZ, dodając, że sam powiat kościelski jest zakontraktowany na tym samym poziomie jak w I półroczu tego roku, więc dla mieszkańców dostępność się nie zmieniła.

Dyrektor Kawińska podkreśliła również, że NFZ nie mógł dać szpitalowi większego kontraktu na rehabilitację neurologiczną, ponieważ oferta, którą przedstawił szpital, była wprawdzie prawidłowa, jednak na minimalnym poziomie. Wszyscy pozostali kontrahenci mieli dodatkowe punkty jakościowe.

- Mimo że szpital w tym konkursie wypadł najgorzej, mając na uwadze fakt, że posiada on oddział udarowy, przyznaliśmy mu kontrakt, jednak na poziomie ok. 30 proc. poprzedniego - przyznała Kawińska. Tutaj w ocenie dyrektor OW NFZ jest szansa na wyjście z tej sytuacji. Można przesunąć niektóre świadczenia ze szpitala w Dzierżążnie, który podlega kościerskiemu, a otrzymał kontrakt na 100 proc. Oba szpitale dostały też kontrakty na rehabilitację dziecięcą w tej samej kwocie jak za rok ubiegły.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH