Pomorskie: spór w sprawie nowego dyrektora oddziału NFZ w Gdańsku

Nowym dyrektorem Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku została Barbara Kawińska. Nominację wręczył nowej dyrektor we wtorek (15 marca) w Warszawie prezes NFZ. Jej powołaniu sprzeciwiali się marszałek województwa i wojewoda pomorski oraz rada Funduszu.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku Mariusz Szymański, zgodnie z decyzją prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza Barbara Kawińska funkcję dyrektora pełni od 15 marca. Została powołana na to stanowisko decyzją prezesa, z pominięciem konkursu.

Rzecznik wojewody Roman Nowak poinformował PAP, że wojewoda Roman Zaborowski w związku z informacjami o planowanym powołaniu Barbary Kawińskiej na to stanowisko skierował w poniedziałek pismo do minister zdrowia Ewy Kopacz, w którym wyraził zaniepokojenie tą decyzją i trybem jej i trybem jej podejmowania.

Zwrócił uwagę, że w ubiegłym tygodniu rada pomorskiego NFZ negatywnie zaopiniowała jej kandydaturę dotychczasowej p.o. dyrektor i wskazała na zasadność przeprowadzenia procedury konkursowej na stanowisko dyrektora.


Pismo do minister zdrowia oraz do wiadomości premiera Donalda Tuska w sprawie planowanego powołania nowego dyrektora skierował w ubiegłym tygodniu także marszałek województwa Mieczysław Struk. Marszałek zwrócił się „z uprzejmą prośbą o rozważenie możliwości wyłonienia kandydata na to stanowisko w drodze otwartego i transparentnego konkursu, z udziałem przedstawicieli wojewody pomorskiego i marszałka województwa pomorskiego”.

W swoim piśmie Struk napisał, że „ostatnio przeprowadzony proces kontraktowania świadczeń zdrowotnych na 2011 rok budził ogromne wątpliwości i wzburzenie społeczne, szczególnie ze względu na niewystarczającą współpracę pomiędzy NFZ a innymi organami publicznymi, ustawowo odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Pomorza”.

Pisma wojewody i marszałka zostały wysłane do wiadomości prezesa NFZ.

Rzecznik pomorskiego NFZ, Mariusz Szymański, tłumaczył PAP, że prezes NFZ nie musiał ogłaszać konkursu na stanowisko dyrektora, bo Barbara Kawińska jest pracownikiem Funduszu i jej nominację należy traktować jako awans.

Od 1 sierpnia 2010 r. Barbara Kawińska sprawowała dwie funkcje: zastępcy dyrektora ds. medycznych (na to stanowisko wygrała konkurs) oraz pełniącej obowiązki dyrektora pomorskiego oddziału NFZ. W Funduszu zatrudniona jest od października 2009 r. Wcześniej pracowała w NFZ w Gdańsku w latach 2003-2007 jako kierownik działu lecznictwa stacjonarnego.

Kawińska jest lekarzem i menedżerem. Oprócz NFZ, pracowała jako lekarz pediatra oraz m.in. jako zastępca dyrektora szpitala w Malborku. Posiada dyplom MBA dla kadry medycznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH