Pomorskie: sejmik zadecydował o przekształceniu dwóch kolejnych szpitali

Szpitale Miejski w Gdyni i Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku zostaną przekształcone w spółki prawa handlowego. Taką decyzję podjęli radni podczas poniedziałkowej (30 lipca) sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego. Szybkie przekształcenie marszałkowskich szpitali umożliwi samorządowi województwa otrzymanie dotacji z budżetu państwa na spłatę zobowiązań obu placówek.

Przekształcenia, o których zadecydowali radni sejmiku, w Szpitalu Miejskim im. J. Brudzińskiego w Gdyni (nazwa nieco myląca, organem założycielskim placówki jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego - przyp. red.) oraz w szpitalu zakaźnym w Gdańsku mają pomóc placówkom odzyskać płynność finansową i zapewniać lepsze usługi pacjentom.

Dotacja budżetowa dla gdyńskiej placówki na spłatę zobowiązań może wynieść 9,7 mln, natomiast dla gdańskiej 7,5 mln zł. W przyszłości te szpitale będą także mogły inwestować i poszerzać swoją działalność.

Przedstawiona przez dyrekcję szpitala w Gdyni koncepcja przyszłości placówki zakłada budowę lądowiska dla helikopterów oraz modernizację bloku operacyjnego, oddziału okulistycznego i wewnętrznego. W szpitalu zakaźnym miałby powstać komercyjny oddział rehabilitacji, planowane jest także wprowadzenie świadczeń w zakresie żywienia klinicznego.

Przedstawione przez dyrekcje szpitali biznesplany były wcześniej przedmiotem obrad zespołu do spraw przekształceń, stawały na zarządzie.

- Praktycznie więc dzisiejsza akceptacja decyzji o przekształceniu tych placówek byłą także akceptacją planów dotyczących ich przyszłości. Radni dzisiaj przesądzili o przekształceniu szpitali w spółki, których właścicielem w 100 proc. będzie samorząd województwa - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jolanta Sobierańska-Grenda, dyrektor departamentu zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Podczas sesji sejmiku padały także pytania o przyszłość - czy planowana jest ich prywatyzacja, sprzedaż udziałów, co z wykorzystaniem możliwości partnerstwa publiczno-prywatnego.

- Dzisiaj jeszcze jest jednak za wcześnie, aby przesądzać jaka formuła w odleglejszej przyszłości pozwoli na pozyskanie środków na rozbudowy szpitali. Teraz, zdejmując ze szpitali część ich zobowiązań, dajemy im furtkę do zaciągnięcia kredytów inwestycyjnych, a być może i rozmów o partnerstwie publiczno-prywatnym - dodaje dyrektor Sobierańska-Grenda.

Jak dodała dyrektor, aby pozyskać środki z budżetu na oddłużenie samorząd musi pośpieszyć się ze złożeniem dokumentów w ministerstwie.

- Minister finansów rozwiązuje rezerwę celową do 15 października. Mam nadzieję, że jeszcze w sierpniu uda nam się zrealizować wszystko pod względem formalnym - zaznaczyła dyrektor.

Wcześniej radni sejmiku zgodzili się już na przekształcenia trzech innych placówek podlegających samorządowi województwa. To: Szpital Matki i Dziecka na Polankach w Gdańsku, szpital w Prabutach oraz Przychodnia Przemysłowa w Gdańsku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH