Pomorskie: samorząd planuje zbiorowe zakupy do szpitali

Pomorskie szpitale samorządy i wojewoda chcą obniżenia kosztów dzięki zbiorowym zakupom sprzętu i leków.

Jerzy Karpiński, dyrektor wydziału zdrowia w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim poinformował podczas debaty zorganizowanej przez Dziennik Gazetę Prawną, o koncepcji wojewody stworzenia zespołu, który wspomagałby racjonalne zakupy sprzętu i leków do placówek medycznych w regionie.

Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek województwa pomorskiego przyznała, że były już podejmowane próby wprowadzania wspólnych zakupów leków, ale poszczególne placówki miały różne potrzeby i przyzwyczajenia. Jej zdaniem dużo łatwiej będzie dyskutować ze spółkami, gdzie prezes własnym majątkiem odpowiada za to, by szpital działał efektywnie.

O podobnej inicjatywie informował pod koniec lutego w portalu rynekzdrowia.pl Leszek Wojtasiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. Samorząd województwa zdecydował o powołaniu spółki, która ma pomóc szpitalom w hurtowych zakupach - m.in. leków i sprzętu medycznego - negocjując z dostawcami możliwie korzystne ceny. Podobna spółka celowa, zajmująca się głównie realizacją inwestycji w marszałkowskich placówkach, działa już w woj. kujawsko-pomorskim.

Wielkopolski samorząd szacuje, że w ciągu 1-2 lat, aktywność spółki przynieść ma znaczne oszczędności w kosztach funkcjonowania 25 wojewódzkich szpitali i przychodni. Jak informował Leszek Wojtasik rocznie lecznice będą mogły zaoszczędzić do 15 proc. pieniędzy wydawanych m.in. na leki.

Przypomnijmy, że nie są to pierwsze inicjatywy, mające poprawić efektywne inwestowanie w placówkach medycznych.

Podczas niedawnej konferencji regionalnej Rynku Zdrowia w Poznaniu, zapytaliśmy Janusza Atłachowicza, prezesa Szpitala Powiatowego w Rawiczu Sp. z o.o. o efekty działania Wielkopolskiego Porozumienia Powiatów i Szpitali Przekształconych w Spółki. Porozumienie zostało powołane w kwietniu 2009 r. przez powiaty: poznański, rawicki, pleszewski i wrzesiński - m.in. w celu wspólnego przeprowadzania przetargów na zakupy dla lecznic.

Janusz Atłachowicz przekazał, że efekt okazał się bardzo dobry. Jak tłumaczył ceny pakietów wyraźnie spadły w stosunku do poprzedniego roku i każda z placówek zyskała po ok. 200-300 tys. zł. Zapowiedział, że będą podejmowane starania, aby z podobnego rozwiązania korzystać także przy innych zakupach, np. sprzętu jednorazowego użytku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH