Pomorskie: rada oddziału NFZ apeluje ws. krzywdzącego algorytmu

Rada Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wskazuje na pogarszającą się sytuację zdrowotną Pomorzan. Przyczyną znacznego uszczuplenia środków przeznaczonych na leczenie pacjentów jest nowy algorytm - uważa Rada.

Jak podkreśla w piśmie do prezesa Funduszu, ministra zdrowia i wojewody pomorskiego Ryszard Dubiela, przewodniczący Rady Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, pogarszająca się sytuacja zdrowotna Pomorzan wyraża się coraz trudniejszym dostępem pacjentów do świadczeń medycznych.

Rada uważa, iż główną przyczyną tego stanu jest niewspółmierne do potrzeb finansowanie opieki zdrowotnej województwa pomorskiego ze środków NFZ. Według rady, sytuacja ta jest skutkiem obowiązującego obecnie, a zmienionego od 2010 r. algorytmu podziału środków finansowych na poszczególne oddziały NFZ.

W województwie pomorskim poziom nakładów w 2012 r. na jednego ubezpieczonego (łącznie z refundacją leków) wynosi 1604 zł przy średniej krajowej 1635 zł, co stawia POW na 12 pozycji w kraju. Dla porównania w roku 2010, przy zastosowaniu poprzednio obowiązującego algorytmu, POW NFZ zajmował 5 pozycje w skali kraju (nakład w wysokości 1522 zł przy średniej krajowej 1521 zł na jednego ubezpieczonego).

Rada wskazuje też, że także analiza dynamiki przyrostu środków na jednego ubezpieczonego w porównaniu do średniej dynamiki w skali kraju prezentuje dla pomorskiego OW (poczynając od roku 2011) ujemne wartości, odpowiednio: -1,0 proc. w 2011 roku i -2,1 proc. w 2012 r.

Autorzy pisma podkreślają również, iż sposób alokacji środków na poszczególne oddziały nie uwzględnia także specyfiki województwa pomorskiego m.in. najwyższej w Polsce dynamiki demograficznej: 1,39 wobec 1,09 w kraju, czy największego w Polsce udział dzieci w wieku 0 do 14 roku życia; 16,5 proc. wobec 15,1 proc. w kraju

Rada POW NFZ apeluje o zrozumienie szczególnie trudnej sytuacji województwa pomorskiego i podjęcie działań zmierzających do zmiany obecnego algorytmu poprzez uwzględnienie w nim zobiektywizowanych kryteriów podziału środków finansowych, m. in.: wskaźnika dochodowości na osobę w gospodarstwie domowym oraz specyficznej sytuacji demograficznej i epidemiologicznej tego i podobnych województw. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH