Pomorskie: ośrodek poradnictwa zawodowego pomaga niepełnosprawnym i seniorom

115 osób długotrwale bezrobotnych, seniorów i niepełnosprawnych skorzystało ze specjalistycznych usług poradnictwa zawodowego oferowanych przez Pomorski Ośrodek Kompetencji w Gdańsku. Placówka jest pierwszą i jedyną w kraju tego typu instytucją.

Ten innowacyjny projekt kompleksowego i specjalistycznego poradnictwa zawodowego dla długotrwale bezrobotnych seniorów i niepełnosprawnych zainicjował i w imieniu samorządu województwa pomorskiego realizuje Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Gdańsku.

Kierownik Wydziału Programów Rynku Pracy WUP w Gdańsku, Wojciech J. Konkel poinformował PAP, że celem centrum jest pomoc w poszukiwaniu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, powyżej 50. roku życia i długotrwale bezrobotnych. Ośrodek realizuje ten cel poprzez zindywidualizowane, innowacyjne usługi doradcze i diagnostyczne, badanie kompetencji i możliwości fizycznych osób bezrobotnych.

Zaznaczył, że swoje unikatowe metody pracy centrum wypracowało m.in. przy pomocy uczelni oraz szwedzkich służb zatrudnienia, które wykonują podobne badania diagnostyczne od 30 lat.

Na specjalistyczne badania w ośrodku kompetencji kierują bezrobotnych doradcy zawodowi z powiatowych urzędów pracy lub z WUP.

- Jeżeli doradca zawodowy i osoba bezrobotna, poszukująca pracy będą chcieli współpracować skuteczniej, to potrzeba większej wiedzy o tej osobie, o jej kompetencjach, możliwościach fizycznych, ograniczeniach. Tego doradca zawodowy nie dowie się z pierwszej rozmowie rozmowy - tłumaczy Konkel.

Jest przekonany, że po dwudniowych, specjalistycznych badaniach są obiektywnie ocenione kompetencje zawodowe, psychologiczne, społeczne i menedżerskie. - I to nie za pomocą deklaracji czy testu psychologicznego, ale za pomocą konkretnego, realnie wykonanego zadania diagnostycznego, tzw. próbki pracy - podkreślił.

Badanie obejmuje m.in. pracę z psychologiem i z fizjoterapeutą. Prowadzone jest też doradztwo ergonomiczne. Jako jedyna instytucja rynku pracy w Polsce Pomorski Ośrodek Kompetencji zatrudnia fizjoterapeutów, którzy podpowiadają jak dostosować stanowisko pracy do wykonywanych zadań i szkolą w zakresie prawidłowego wykonywania różnorodnych prac.

W minionym roku, w ramach testowania działalności ośrodka, z badań kompetencji skorzystało łącznie 115 osób. Konkel przyznał, że dopiero na początku przyszłego roku będzie mógł powiedzieć, ile osób spośród zbadanych dzięki pomocy centrum znalazło zatrudnienie.

- Ma to ocenić zewnętrzna firma - dodał. Przydatność centrum i prowadzonych specjalistycznych badań mają też ocenić pracodawcy.

Od stycznia 2015 roku usługi centrum będą wdrażane w WUP w Gdańsku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH