Pomorskie: odwołania odrzucone, w nocy i święta opieka medyczna w nowych placówkach

Od wyników ogłoszonego przez Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ konkursu na nocną i świąteczną opiekę zdrowotną odwołało się 11 oferentów oraz samorząd i mieszkańcy Gdańska i powiatu starogardzkiego. Płatnik nie doszukał się jednak podstaw do unieważnienia konkursu. Wybrani oferenci będą świadczyli usługi w tym zakresie od 1 marca br. do końca grudnia 2015 roku.

Spore zmiany czekają w zakresie tych świadczeń na mieszkańców Gdańska.  Od 1 marca br. przestanie funkcjonować m.in obecnie oblegane punkt w pobliżu Szpitala Specjalistycznego na gdańskiej Zaspie oraz punkt w Nadmorskim Centrum Medycznym Sp. z o.o.

Pacjenci tych lecznic wystąpili od NFZ o utrzymanie kontraktu dla placówek. W obronie umów dla przegranej w konkursie lecznicy w Skórczu występowali także samorządowcy powiatu starogardzkiego. W piśmie do NFZ zwracali oni uwagę, że odległa lokalizacja ośrodka zdrowia, który wygrał konkurs utrudni życie mieszkańcom.

Mariusz Szymański, rzecznik Pomorskiego OW NFZ przynaje nam, że każdy konkurs budzi wiele kontowersji, ale nie ma złotego środka szczególnie w przypadku lokalizacji wybranego ośrodka.

- Zawsze jest tak, że mieszkańcy, których droga do lecznicy wydłuży się są niezadowoleni. Trzeba jednak pamiętać, że pacjentów nie obowiązuje rejonizacja, chory może skorzystać z dyżuru nocnego w innej placówce, zaś w przypadku trudności z dojazdem do ośrodka zdrowia, w czasie dyżuru ma on obowiązek świadczenia pomocy poprzez wyjazd lekarza do chorego - stwierdza rzecznik.

Nasz rozmówca zwraca uwagę, że przy wyborze oferentów płatnik kieruje się kryteriami wynikającymi z zarządzenia prezesa NFZ, czyli ceną i jakością świadczeń, dostępnością do sprzętu czy przygotowanie personelu do wykonywanych świadczeń. Lokalizacja czy dostępność do komunikacji nie jest zaś brana pod uwagę i nie zanosi się by w tym zakresie coś się zmieniło. 

- Województwa podzielono na rejony od 50 do 150 tys. mieszkańców. Dla tych obszarów zostały ogłoszone konkursy na świadczenie usług w ramach nocnej opieki lekarskiej. Każdy oferent może zlecić część świadczeń podwykonawcy w innym punkcie i w ten sposób ułatwić dostęp do lecznicy mieszkańcom z bardziej odległych rejonów. W takim jednak wypadku będzie musiał podzielić się przynanymi mu przez NFZ środkami - dodaje Szymański.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH