Pomorskie: od 1 stycznia apteki nie zrealizują recept na leki refundowane?

Z blisko 800 umów, które powinien podpisać Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ z aptekami w całym regionie, Fundusz nie podpisał jeszcze ani jednej.

Naczelna Izba Aptekarska nie wyklucza wystosowania apelu do farmaceutów o niepodpisywanie umów w proponowanej przez NFZ formie i ostrzega, że w najgorszym razie aptekarze będą odmawiać wydawania leków refundowanych w przypadku jakiegokolwiek błędu na recepcie - informuje Dziennik Bałtycki.

Aptekarze zwracają też uwagę na fakt, że brakuje rozporządzenia ministra zdrowia określającego wzór umowy. Zdaniem Michała Pietrzykowskiego, prezesa Gdańskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, pierwotny projekt rozporządzenia określającego warunki takiej umowy był dla aptekarzy nie do przyjęcia.

Michał Pietrzykowski podkreśla, że jeżeli resort zdrowia nie złagodzi wymagań, pacjenci powinni jeszcze w gabinecie lekarskim zmierzyć receptę, która od nowego roku musi mieć 9-11 cm szerokości i 20-21,5 cm długości.

Również lekarze nie akceptują zmian, które mają wejść w zakresie recept od stycznia 2012 roku. Nowe rozporządzenie zmienia zasady ich wystawiania i realizacji. Na blankietach trzeba będzie umieszczać więcej informacji, dzięki którym Fundusz chce dokładniej kontrolować wydatki ponoszone na refundację leków.

Lekarze uważają, że zamieszczanie kodu pocztowego na recepcie nie ma uzasadnienia. Wielu pacjentów go nie zna, co szczególnie przy wystawianiu recepty poza placówką leczniczą może uniemożliwiać skuteczne jej wypisanie.

W ubiegłym tygodniu Naczelna Izba Lekarska skierowała do MZ uwagi dotyczące przekazanego do konsultacji społecznych projektu rozporządzenia w sprawie recept. Jednocześnie NIL poprosiła o wstrzymanie prac nad tym projektem.

- W październiku NFZ złożył oświadczenie, że przedłoży nam do konsultacji wzór umowy upoważniającej lekarzy do wystawiania recept na leki refundowane. Fundusz zobowiązał się, że wzór ten zostanie skonsultowany z samorządem, aby zawierał zapisy bezpieczne dla każdego, kto taką umowę podpisze. Tego wzoru jednak dotychczas nie otrzymaliśmy - wyjaśniała w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Katarzyna Strzałkowska, rzecznik NIL.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH