Pomorskie: UCK (jeszcze) bez certyfikatu akredytacyjnego

Jak już pisaliśmy największy szpital na Pomorzu, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku (UCK), nie otrzymał certyfikatu akredytacyjnego. Zastępca dyrektora UCK ds. lecznictwa,Tadeusz Jędrzejczyk, wyjaśnia jak należy postrzegać tę decyzję Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

Uzyskanie tego certyfikatu świadczy o tym, że dana placówka spełniła formalnie wszystkie standardy wymagane, aby być uznaną za bezpieczną i przyjazną pacjentom.

O przeprowadzenie kontroli poprosiło samo Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, który ubiega się o akredytację przyznawaną przez Ministerstwo Zdrowia. Placówka dostała tylko 56 punktów; aby otrzymać certyfikat, szpital powinien otrzymać ich minimum 75, co oznaczałoby, że spełnia wszystkie standardy. 

Zastępca dyrektora UCK ds. lecznictwa, Tadeusz Jędrzejczyk wyjaśnia: ‒ Chociaż szpital nie uzyskał akredytacji, to pacjenci centrum są bezpieczni i nie ma żadnego zagrożenia dla ich życia i zdrowia. Około połowy placówek, ubiegających się o certyfikat po raz pierwszy, nie otrzymuje takiego dokumentu. 

Przyznał też, że „szpital ma jeszcze dużo do zrobienia”. 

Dyrektor powiedział, że komisja akredytacyjna ocenia szpital na podstawie dokumentacji. Tymczasem w tej dokumentacji czynności wykonywanych podczas leczenia personel często nie zapisuje. 

‒ Niezapisywane są np. codzienne obserwacje pacjentów czy sposób monitorowania zakażeń w szpitalu ‒ dodał. 

Poinformował, że UCK poprawi wskazane błędy i za rok ponownie chce poddać się weryfikacji. 

Na Pomorzu certyfikaty akredytacyjne przyznawane przez Ministerstwo Zdrowia posiadają szpitale specjalistyczne w Kościerzynie i Wejherowie oraz Szpital Miejski w Gdyni. Placówka ubiegająca się o certyfikat musi m.in. udowodnić, że zredukowała zagrożenia dla pacjenta i uporządkować dokumentację medyczną. 

Raport specjalnej Komisji Akredytacyjnej Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia ujawnił w środę Dziennik Bałtycki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH