Pomorskie: 66,5 mln zł dotacji dla firm na innowacje. Jednym z obszarów - medycyna Łączna pula środków przeznaczona na konkursy ogłaszane za pośrednictwem ARP w latach 2014-2020 wynosi prawie 150 mln euro Fot. Archiwum

Pomorskie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o dotacje UE, głównie na innowacyjne rozwiązania. Firma może pozyskać nawet ponad 1 mln zł wsparcia. W konkursie ogłoszonym przez Agencję Rozwoju Pomorza na dotacje przeznaczono 66,5 mln zł.

Agencja Rozwoju Pomorza SA poinformowała we wtorek, że ogłosiła nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Poddziałania 2.2.1. "Inwestycje profilowane - wsparcie dotacyjne". Konkurs odbywający się w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020 (RPO WP 2014-2020) daje możliwość pozyskania przez pomorskie firmy dofinansowania na rozwój głównie poprzez zastosowanie innowacyjnych rozwiązań. Wnioski można składać od 1 lutego do 15 marca 2017 roku. Konkurs powinien zostać rozstrzygnięty we wrześniu br.

Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dotacje na inwestycje związane z wprowadzeniem nowych produktów i usług, wpisujących się w Inteligentne Specjalizacje Pomorza. Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, Pomorskie, jak każdy region, określiło obszary badawczo-rozwojowe i innowacyjne, w których województwo ma szansę być liderem w kraju i za granicą. To: technologie portowe i morskie, interaktywne technologie informatyczne, ekologiczna energetyka i budownictwo oraz medycyna dotycząca chorób cywilizacyjnych.

Planowane inwestycje mają umożliwić poszerzenie rynków zbytu, gamy oferowanych produktów lub usług bądź znaczącą poprawę ich jakości. W konkursie mogą uczestniczyć też projekty związane z poprawą ekoefektywności w przedsiębiorstwach poprzez wdrożenie nowoczesnych ekologicznych technologii.

Przedsiębiorcy mogą starać się o wsparcie finansowe także na poprawę efektywności przedsiębiorstw poprzez wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych. Wspierane będą także inwestycje i rozwiązania organizacyjne służące redukcji kosztów procesów produkcyjnych, m.in. poprzez zastosowanie ekoinnowacji i wykorzystanie nowych źródeł energii.

W pierwszym konkursie ogłoszonym rok temu w ramach tego samego poddziałania wpłynęło 416 aplikacji, spośród których dofinansowanie o łącznej wartości ponad 52 mln zł otrzymał niespełna co czwarty złożony projekt (100). Maciej Frączek z Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich działającego przy Agencji Rozwoju Pomorza poinformował, że dofinansowanie wynosiło od 45 do 55 proc. poniesionych wydatków kwalifikujących się do refundacji. W przypadku dwóch firm dofinansowanie wyniosło ponad 1 mln zł.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH