Pomorskie: 319 mln zł na AOS, 1,6 mld zł na leczenie szpitalne

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ zdecydował się skierować więcej środków, kosztem wzrostu kontraktów dla szpitali, na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną.

Budżet Pomorskiego OW NFZ na 2012 r. to 3 mld 524 mln zł. Z opublikowanego na stronie oddziału planu finansowego wynika, że 439 mln zł zostanie przeznaczone na podstawową opiekę zdrowotną. Ambulatoryjna opieka specjalistyczna dostanie 319 mln zł. Na leczenie szpitalne przeznaczono 1 mld 671 mln zł (w 2010 r. - 1 mld 596 mln zł), a na refundację cen leków - 510 mln zł.

W planie finansowym na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień znalazło się 130 mln zł, na rehabilitację leczniczą - 104 mln zł, na świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej - 40 mln zł, na opiekę paliatywną i hospicyjną - 19 mln z, na leczenie stomatologiczne - 106 mln zł oraz na leczenie uzdrowiskowe - 27 mln zł.

Jak informuje Głos Pomorza, dyrekcja Pomorskiego OW NFZ, jako jedyna w Polsce, zdecydowała się ograniczyć zwiększenie finansowania dla szpitali, aby móc przeznaczyć więcej pieniędzy na leczenie specjalistyczne.

Mariusz Szymański, rzecznik oddziału zapewnia, że choć niektóre dziedziny opieki zdrowotnej dostaną więcej, a inne mniej, to niemal wszystkie odnotują zwiększone finansowanie.

Na więcej pieniędzy mogą liczyć: świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze (więcej o 23,1 proc. w porównaniu z 2010 r.), chemioterapia  (więcej o 20,3 proc.) oraz zaopatrzenie w sprzęt ortopedyczny, środki pomocnicze i lecznicze środki techniczne (więcej o 16 proc.).

Mariusz Szymański przyznaje, że ograniczenie podwyżki dla szpitali było ryzykowne, ale tylko w ten sposób można było przeznaczyć więcej środków na leczenie specjalistyczne.

Więcej: www.gp24.pl

Więcej: www.nfz-gdansk.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH