Chodzi o pomoc publiczną, którą zgodnie z projektem ustawy PO mają otrzymać szpitale przekształcające się w spółki prawa handlowego (łącznie 2,7 mld zł). Wsparcie ma polegać m.in. na umorzeniu zobowiązań publicznoprawnych oraz poręczeniach i gwarancjach Skarbu Państwa przy zaciąganiu kredytów. W ocenie posła Bolesława Piechy (PiS), wprowadzenie takich rozwiązań może wymagać zgody UE.

- Mogę powiedzieć, że ekspertyza na pewno utrzymuje wątpliwości, a nawet je pogłębia. Wydaje się, że pomoc publiczna dla przekształcanych szpitali będzie wymagać notyfikacji Komisji Europejskiej - podkreślił przewodniczący komisji zdrowia.

Dodał, że we wtorek ma spotkać się w tej sprawie z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim (PO). Piecha zaznaczył jednocześnie, że ekspertyza Biura Analiz Sejmowych nie jest jednoznaczna.

Członek sejmowej komisji zdrowia Elżbieta Łukacijewska (PO) powiedziała w sobotę, że pomoc publiczna dla szpitali przekształcanych w spółki kapitałowe nie wymaga zgody KE.

- Nie ma żadnej kolizji z europejskimi ustawami - zaznaczyła.

Jej zdaniem projekt ustawy był skrupulatnie sprawdzany przez prawników, którzy tak orzekli, a ponadto w tej sprawie opinii prawników zasięgał także marszałek Sejmu.

Według Łukacijewskiej, ekspertyzy Biura Analiz Sejmowych w tej sprawie nie są obiektywne.

- Ci prawnicy przyszli na posiedzenie komisji zdrowia - co mówię z całą odpowiedzialnością - z gotowymi odpowiedziami na pytania pana Piechy - powiedziała.

Zgodnie z programem oddłużenia zapisanym w projektach ustaw zgłoszonych przez PO państwo przejmie 2,7 mld zł zobowiązań publicznoprawnych przekształcających się szpitali, co stanowi jedną trzecią całkowitego zadłużenia na dzień 31 grudnia 2007 r. Po wejściu w życie ustawy o zoz-ach (ma to nastąpić w styczniu 2009 r.) przez dwa lata będzie obowiązywało zwolnienie z podatku CIT dla przekształconych placówek.

Szpitale otrzymają także bezpłatną pomoc w diagnozowaniu ich problemów finansowych i tworzeniu programów restrukturyzacyjnych. Ponadto państwo ma udzielać preferencyjnych kredytów z Banku Gospodarstwa Krajowego na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych oraz umożliwiać występowanie o poręczenia do Krajowego Funduszu Poręczeń i funduszu poręczeń UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH