Fundacja na rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny została założona przez Polpharmę w 2001 r. Jej misją jest wspieranie rozwoju nauk farmaceutycznych i medycznych poprzez finansowanie badań naukowych w tych dziedzinach. Wyraża się ona hasłem

Środki finansowe przeznaczone na działalność statutową Fundacji w całości pochodzą z budżetu Zakładów Farmaceutycznych Polpharma SA. Firma przekazała na ten cel już 14 milionów złotych.

Realizowane programy:

Konkurs na finansowanie projektów badawczych ze środków Fundacji

Fundacja corocznie ogłasza konkurs na projekty badawcze w dziedzinie nauk farmaceutycznych i medycznych. Najlepsze projekty dostają granty naukowe.

Od początku działania Fundacja przeprowadziła sześć (siódma w toku) edycji konkursu, na które wpłynęło ponad 300 projektów prac naukowych. Granty przyznano 40 zespołom badawczym.

Program stypendialny

W 2006 r. Fundacja uruchomiła program stypendialny adresowany do młodych naukowców, uczestników studiów doktoranckich uczelni medycznych i Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Celem programu jest promowanie i nagradzanie najzdolniejszych doktorantów. Nagrodą jest stypendium naukowe w wysokości 10 tys. zł. Stypendyści wyłaniani są w drodze konkursu organizowanego przez Fundację raz na dwa lata. Obecnie trwa jego druga edycja.

Nagrody Fundacji

Fundacja w 2008 r. już po raz czwarty była fundatorem I nagrody, 5 tys. zł w Ogólnopolskim Konkursie Prac Magisterskich Wydziałów Farmaceutycznych, organizowanym przez Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne.

Fundacja wyróżniona

  • W 2006 r. Fundacja uzyskała tytuł Lider Roku 2006 w Ochronie Zdrowia - Działalność Edukacyjno-Szkoleniowa w konkursie organizowanym przez wydawnictwo Termedia.
  • W 2007 r. Fundacja została uhonorowana przez czytelników Tygodnika Wieczór Orłem Pomorskim’07 za działalność edukacyjno-społeczną na terenie woj. pomorskiego.
  • W 2008 r. z inicjatywy Polish Market, Fundacja została nagrodzona Perłą Honorową w kategorii krzewienia wartości społecznych.

Wypowiedź prof. dr hab. Zbigniewa Gacionga, przewodniczącego Rady Naukowej Fundacji:
Zjawisko finansowania badań naukowych przez firmy prywatne niemal w Polsce nie istnieje. Patrząc z tej perspektywy, tym bardziej należy docenić działalność Fundacji na Rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny. Pod względem wydatków na rzecz nauki plasujemy się w naszym kraju na trzecim miejscu, po Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. A przecież środki na działalność statutową Fundacji pochodzą w całości z budżetu Polpharmy, prywatnej firmy farmaceutycznej.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH