PFSz/Rynek Zdrowia | 26-05-2016 09:59

Polska Federacja Szpitali apeluje o zwiększenie nakładów na zdrowie

Centrum Zdrowia Dziecka, które jest wiodącym szpitalnym ośrodkiem referencyjnym dla dzieci, dysponuje niezwykle skromnym budżetem w stosunku do oczekiwań społecznych, w tym także oczekiwań pielęgniarek - zwraca uwagę Polska Federacja Szpitali.

PFSz apeluje o zwiększenie nakładów na zdrowie. Fot. Archiwum

W przesłanym nam stanowisku stwierdza się, że budżet będący w dyspozycji dyrekcji Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" jest rażąco niski w porównaniu z budżetami, które mają podobne placówki w krajach zachodniej Europy oraz USA.

Z ogólnodostępnych źródeł wynika, że budżet CZD (550 łóżek, 2200 pracowników) wynoszący 143 miliony PLN rocznie, jest dziesięciokrotnie niższy od budżetu szpitala dziecięcego w Liverpoolu (Adler Hey Children’s Hospital - 309 łóżek, 2580 pracowników), którego budżet wynosi, po przeliczeniu, 1,12 miliarda PLN. Jeden z największych szpitali dziecięcych w USA (Cincinati Children’s Hospital - 514 łóżek, 12 680 pracowników) posiada astronomiczny budżet w wysokości 8,2 miliarda PLN.

PFSz przypomina, że budżety polskich szpitali w stosunku do niemieckich, duńskich czy francuskich są około 10 razy niższe, podczas gdy oczekiwania polskiego społeczeństwa nie są niższe od oczekiwań zachodnich społeczeństw.

Dlatego ”PFSz apeluje o zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia w naszym kraju, w tym szczególnie o zmniejszenie rażących dysproporcji w stosunku do szpitali na zachodzie oraz o dostosowanie wymagań do możliwości finansowych szpitali”.