Polscy lekarze za granicą: padnie emigracyjny rekord? Najczęściej na wyjazdy decydują się specjaliści, których coraz bardziej brakuje. Fot. Andrzej Wawok/PTWP

Czy w roku 2016 liczba lekarzy wyjeżdżających do pracy za granicę okaże się rekordowa w porównaniu z poprzednimi kilkoma latami? Naczelna Izba Lekarska nie ukrywa, że może się tak zdarzyć. Od dwóch lat trend jest wyraźny - zainteresowanie emigracją rośnie.

Od stycznia do 31 sierpnia br. NIL wydała 491 zaświadczeń o postawie etycznej lekarzom ubiegającym się o uznanie kwalifikacji w innych krajach UE. Dla porównania, w całym roku 2014 takich zaświadczeń wydano 820, a w 2015 - 836. W latach 2011-13 było ich najwięcej 666 w skali jednego roku.

- Należy jednak pamiętać, że liczba wydanych zaświadczeń nie musi automatycznie oznaczać liczby lekarzy, którzy wyjechali. Można się starać się o zaświadczenie i planować emigrację zarobkową, ale realizacja tych planów to już inna sprawa. Nie jesteśmy w stanie tego zweryfikować - mówi nam rzeczniczka NIL Katarzyna Strzałkowska.

Dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej nie ma wątpliwości, że rosnąca liczba zaświadczeń przekłada się na coraz liczniejszą grupę lekarzy bliskich podjęcia życiowej decyzji o opuszczeniu Polski.

Dlaczego wyjeżdżają?
- Ich cele mogą być różne: zostały one wykazane przez młodych lekarzy w badaniu przeprowadzonym przez NIL w marcu 2016 roku. Chodzi głównie o wykonywanie zawodu za wyższe niż w naszym kraju wynagrodzenie, ale też o większą liczbę miejsc do odbywania specjalizacji,  w dodatku w lepszych warunkach, bez konieczności wolontariatu i podejmowania dodatkowej pracy - mówi nam dr Hamankiewicz.

Dodaje, że popularne są te kraje, których język jest możliwi do sprawnego opanowania przez polskiego lekarza. Dominuje zatem język angielski, a zaraz za nim - niemiecki.

- Najczęściej - co jest bardzo niepokojące - decydują się na wyjazdy specjaliści, których coraz bardziej brakuje w Polsce - zauważa prezes NRL.

W jego ocenie, do zatrzymania fali emigracji potrzebne jest uporządkowanie spraw związanych ze szkoleniem specjalizacyjnym, ale także ustalenie płacy minimalnej na poziomie trzech średnich krajowych dla specjalisty, dwóch średnich krajowych dla lekarza bez specjalizacji oraz dla rezydenta i jednej średniej krajowej dla stażysty. Kolejna potrzeba to zmniejszenie stopnia biurokracji i sprawozdawczości.

Dr Jacek Kozakiewicz, przewodniczący Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach przypomina, że od 2004 r. do 2015 r. Śląska Izba Lekarska wydała 1500 zaświadczeń uprawniających do pracy w krajach Unii Europejskiej. On także zwraca uwagę na dominującą w ostatnich latach tendencję wzrostową: w 2014 roku o dokumenty umożliwiające podjęcie pracy za granicą, ubiegało się 82 lekarzy. W 2015 r. było ich 91. Przez 9 miesięcy 2016 - 85.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH