Polmed o cięciach w wydatkach na niekorzyść niepełnosprawnych

By zapewnić im równy dostęp do zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne itp., NFZ potrzebowałby dodatkowo 106 mln zł.

Projekt zmiany planu finansowego NFZ na 2010 r. zakłada dalsze ograniczenie finansowania świadczeń dla osób obłożnie chorych i niepełnosprawnych, przede wszystkim w zakresie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. W przyszłym roku wydatki na ten cel mają być niższe w porównaniu do planu na 2009 r., natomiast wydatki na leki wciąż rosną – przypomina Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych Polmed.

W 2008 r. łączny udział kosztów zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze stanowił zaledwie 1,2 proc. wydatków na świadczenia NFZ. W tym czasie na refundację leków przeznaczono blisko 15 proc. środków, relacja wydatków na te świadczenia wynosiła 1:13.

W Polsce, dysproporcja w wydatkach na sprzęt ortopedyczny i środki pomocnicze w porównaniu do wydatków na leki jest znacznie większa niż w innych krajach Grupy Wyszehradzkiej:
• w Czechach jest to 1:7,
• na Węgrzech 1:8,
• na Słowacji 1:9. Aby zbliżyć się do tego poziomu, wydatki na przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze w Polsce powinny wzrosnąć o ok. 60 proc. (przy niezmienionych wydatkach na leki).

Różnice w wysokości wydatków na przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze są również dobrze widoczne na poziomie poszczególnych województw i wynoszą:
• od 13,45 zł w Wielkopolskim OW NFZ
• do 18,37 PLN w Małopolskim OW NFZ.

W przeliczeniu na jednego ubezpieczonego, najwięcej na przedmioty ortopedyczne wydawał w 2008 r.:
• Dolnośląski OW NFZ – 11,50 zł,
• najmniej – Podkarpacki OW NFZ – 9,40 zł.

Analogiczne wydatki na środki pomocnicze były:
• najwyższe w Małopolskim OW NFZ – 7,16 zł,
• najniższe w Pomorskim OW NFZ – 3,03 zł.

Zdaniem ekspertów, aby zapewnić pacjentom równy dostęp do świadczeń zdrowotnych w rodzaju zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze i lecznicze środki techniczne NFZ potrzebowałby dodatkowo 106 mln zł, oczywiście w w skali kraju.

– Projekt planu finansowego NFZ zakładający cięcia wydatków na świadczenia zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, i to w katastrofalnej już sytuacji polskich niepełnosprawnych, wydaje się nie tyle zaskakujący, co wręcz niezrozumiały. Dane GUS wskazują, iż w 2015 r. osób powyżej 65. roku życia będzie o 15,5 proc. więcej niż obecnie – komentuje Witold Włodarczyk, dyrektor generalny Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych. – Eksperci alarmują więc, aby w związku z obserwowanym procesem starzenia się społeczeństwa nie doprowadzić do pogorszenia sytuacji w dostępie do refundowanych świadczeń (wyrobów medycznych), NFZ powinien już teraz opracować wieloletnią strategię działań, która pozwoli osiągnąć w roku 2015 finansowanie na poziomie 1 mld. zł, tj. ok. 15 proc. więcej niż w chwili obecnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH