Polmed: nie śpieszmy się ze zmianą VAT-u na sprzęt medyczny

Komisja Europejska domaga się podwyżki z 8 do 23 proc. stawki VAT na sprzęt medyczny i produkty farmaceutyczne. Oznacza to, że polskie szpitale mogą stracić ok. 1 mld zł z pieniędzy przeznaczanych na zakup sprzętu medycznego - szacuje Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych Polmed.

Przypomnijmy, że Komisja Europejska wezwała Polskę do zmiany przepisów, które umożliwiają stosowanie obniżonej (8-procentowej) stawki podatku VAT w odniesieniu do sprzętu medycznego i produktów farmaceutycznych, wykraczających poza zakres dozwolony prawem UE. Rząd polski powinien odpowiedzieć Komisji do maja br.

Podwyższenie stawki VAT obejmie minimum 90 proc. rodzajów wyrobów medycznych. Zmiany te będą miały duży wpływ na budżet i działalność szpitali, przychodni, sanatoriów czy domów pomocy społecznej. We wszystkich tych instytucjach używa się wyrobów medycznych - od rękawiczek jednorazowego użytku aż do zaawansowanego sprzętu medycznego. Jednocześnie te podmioty nie mają możliwości odliczania VAT, co powoduje, że znacząco wzrosną koszty ich funkcjonowania.

- Szpital dysponuje co roku określoną pulą pieniędzy przeznaczoną na sprzęt i wyroby medyczne. Jeśli będzie musiał zapłacić wyższy VAT, automatycznie zostanie mu mniej środków na zakupy. Szacujemy, że na skutek dostosowania przepisów do wymagań UE, polskie szpitale mogą stracić ok. 1 mld zł, przeznaczanych na zakup sprzętu medycznego - podkreśla Anna Janczewska-Radwan, prezes Ogólnopolskiej Izba Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed.

- Jesteśmy w tej sprawie w stałym kontakcie z Ministerstwem Finansów, które analizuje problem. Najważniejsze jest, aby zmiany, jeśli już muszą zostać wprowadzone, weszły w życie jak najpóźniej - dodaje Witold Włodarczyk, dyrektor generalny Izby Polmed. - Prosiliśmy Ministerstwo Finansów, aby był to styczeń 2015 roku.

Jego zdaniem chodzi o to, aby szpitale i dostawcy sprzętu mieli czas na przystosowanie się do nowych stawek podatku, zwłaszcza w przypadku umów wieloletnich, realizowanych etapami.

Dyrektor Włodarczyk zwraca także uwagę na kwestię listy wyrobów, których nie obejmie wzrost stawki VAT. Na mocy unijnej dyrektywy państwa członkowskie mogą stosować obniżoną stawkę VAT na sprzęt medyczny, sprzęt pomocniczy oraz pozostałe urządzenia, które spełniają dwa warunki: są „przeznaczone zwykle do łagodzenia skutków lub leczenia niepełnosprawności” oraz „przeznaczone wyłącznie do użytku osobistego przez osoby niepełnosprawne”.

- W celu uniknięcia zamieszania i niejasności, co do stosowania odpowiedniej stawki VAT (8 czy 23 proc.) należy precyzyjnie wydzielić grupę wyrobów medycznych, które pozostaną przy obniżonej stawce podatkowej - mówi Włodarczyk.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH