Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych Polmed zwraca się do ministra zdrowia i ministra finansów o niepodpisywanie wniosku prezesa NFZ o zmianę planu finansowego na rok 2010.

Jak informuje Izba w komunikacie, zgodnie z deklaracjami przedstawiciela Ministerstwa Zdrowia, składanymi podczas spotkania Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych, część środków z ewentualnej nadwyżki NFZ miała zostać przeznaczona na finansowanie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. Wbrew tym zapowiedziom planowany jest, w stosunku do pierwotnego planu finansowego na 2010 rok, wzrost refundacji leków o 11,83 proc. (blisko 899 mln zł) oraz zaopatrzenia o 2,17 proc. (zaledwie 12,3 mln zł).

Nadal utrzymywana jest, a wręcz zwiększa się, olbrzymia dysproporcja w wydatkach na zaopatrzenie w sprzęt ortopedyczny, środki pomocnicze i lecznicze środki techniczne, a refundację leków. Zgodnie z rocznym sprawozdaniem z wykonania planu finansowego NFZ na 2009 rok na refundację leków przeznaczono ponad 8,2 mld zł, zaś na wyroby medyczne jedynie niecałe 587 mln zł. Zdaniem Polmedu w ten sposób MZ i NFZ narażają pacjentów z ciężkimi urazami ortopedycznymi na nieodwracalne pogorszenie stanu zdrowia bez szans na właściwą rehabilitację i rekonwalescencję.

Czas oczekiwania tych pacjentów na realizację zleceń m.in. na wózki inwalidzkie, balkoniki, podpórki do chodzenia czy ortezy w niektórych województwach wynosi nawet 6 miesięcy. Najgorsza sytuacja występuje w województwach: podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim, dolnośląskim, łódzkim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH