- Każdy człowiek chce żyć jak najdłużej. To wymaga wydatków. Dlatego nakłady na zdrowie - i tak niewystarczające - nie powinny zostać zmniejszone - zaznaczył prezydent Lech Kaczyński podczas sobotniej (23 maja) konferencji w Belwederze. W podobnym tonie wypowiedziała się minister zdrowia Ewa Kopacz. - W Polsce nikt nie umiera i nie umrze na ulicy - powiedziała. Według niej, mimo ciągłego niedofinansowania sytuacja zdrowotna się poprawia, na przykład jeśli chodzi o umieralność noworodków dogoniliśmy Holandię.

- Zdrowie to kapitał ludzki - mówił prof. Witold Zatoński z Centrum Onkologii. W latach 1960-1990, czyli za wspominanego przez niektórych z nostalgią PRL-u, średnia długość życia zmniejszyła się o 2 procent, co jest zjawiskiem typowym raczej dla czasów wojny. Winne temu były papierosy i prawie trzykrotny wzrost spożycia alkoholu - do ponad 8 litrów. Po 1991 długość życia szybko rosła - w sumie o około 5 lat. Zaczęliśmy się lepiej odżywiać i zdrowiej żyć. Jak jednak zaznaczył, długość życia rośnie w Polsce coraz wolniej - potrzebna jest świadoma polityka zdrowotna, choćby podwyższenie cen szkodliwych używek.

- Kryzys pogłębia protekcjonizm i zachęca rządy do interwencji, ale sytuacja nie jest jednoznacznie zła - mówił prof. Krzysztof Opolski, ekonomista. Niski kurs złotówki może sprawić, że rozwinie się turystyka medyczna i mieszkańcy bogatszych krajów Europy będą się u nas leczyć, jeśli tylko stworzymy im odpowiednie warunki. Oczywiście zahamowanie wzrostu lub wręcz spadek produktu krajowego brutto mogą ograniczyć możliwości leczenia, ale kryzys to także szansa na wprowadzenie niepopularnych, acz koniecznych reform. Przyjmując pesymistyczny scenariusz, możemy dostrzec zagrożenia i im zapobiec.

Dr Nata Menabde, zastępczyni dyrektora regionalnego Światowej Organizacji Zdrowia na Europę pogratulowała Polakom dobrej (w porównaniu z innymi krajami) sytuacji gospodarczej i podkreśliła, że każdy minister powinien być ministrem zdrowia.

Dr Tomasz Zdrojewski - doradca prezydenta RP do spraw zdrowia oraz organizator konferencji - mówił o kryzysie z perspektywy Unii Europejskiej. Według niego, spowolnienie gospodarcze i wzrost bezrobocia uderzą głównie w ludzi młodych i o niskich kwalifikacjach. Można się obawiać częstszego występowania chorób psychicznych, zachowań szkodliwych dla zdrowia czy samobójstw. Na Łotwie już w zeszłym roku liczba samobójstw wzrosła o 15 procent. Zdrowie nie powinno być traktowane jak koszt, ale jak inwestycja - dlatego WHO zaleca solidarność społeczną w finansowaniu leczenia i zwiększanie jego efektywności.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH