Podział NFZ w 2013 roku?

Trwają dalsze prace nad planem finansowym NFZ na 2011 r., mimo, że jak zapewniają władze NFZ nie ma w nim co poprawiać bo został sporządzony zgodnie z prawem.

Przypomnijmy, że plan finansowy NFZ na przyszły rok został negatywnie zaopiniowany przez sejmową komisję zdrowia, jednak sejmowa komisja finansów oraz rada NFZ wyraziły się pozytywnie o dokumencie.  Zarzuty co do planu to głównie kwestia podziału pieniędzy pomiędzy poszczególne województwa, jednak to wynika z przyjętego w ubiegłym roku algorytmu podziału środków, który jest mniej korzystny dla bogatszych województw niż algorytm poprzedni.

Nawet prezes NFZ Jacek Paszkiewicz w wywiadzie udzielonym Dziennikowi Gazecie Prawnej mówi wprost, że nie jest zadowolony z podziału pieniędzy, a co za tym idzie z planu finansowego na przyszły rok.

– Mam do niego zastrzeżenia, które wynikają z algorytmu podziału środków na poszczególne województwa. Ten bowiem determinuje, ile pieniędzy będą miały poszczególne oddziały na leczenie pacjentów w 2011 roku – mówi gazecie Paszkiewicz.

Z założenia na nowym algorytmie miały skorzystać biedniejsze województwa, prezes nie jest jednak przekonany, co do słuszności tego podziału.

– Takie województwa jak warmińsko-mazurskie, podkarpackie będą miały więcej pieniędzy na leczenie, ale jednocześnie straci Mazowsze, Śląsk, zachodniopomorskie, gdzie leczą się nie tylko ich mieszkańcy, ale dodatkowo przyjeżdża najwięcej pacjentów z innych regionów – tłumaczy szef NFZ.

Jak podaje, z  szacunków wynika, że NFZ będzie miał mniej o 336 mln zł na świadczenia zdrowotne.

– Wydamy 56,2 mld, a w tym roku będzie to 56,6 mld zł. Szczególnie trudna sytuacja będzie na Mazowszu. Ono straci najwięcej. W dodatku są tutaj bardzo duże, coraz większe oczekiwania publicznych i prywatnych placówek ochrony zdrowia. Tylko w bieżącym roku powstało kilka dużych ośrodków medycznych, w tym jeden szpital. Te placówki również chcą podpisywać kontrakty z funduszem.

Prezes przyznaje, że w dużych województwach nie będzie mógł zapewnić świadczeniodawcom kontraktów na tegorocznym poziomie, nie mówiąc już o ich zwiększeniu.  Wyjaśnia, że zgodnie z prawem, o ile budżet oddziału NFZ na leczenie nie może być niższy to już kontraktów ten przepis nie dotyczy. Jak mówi do 15 sierpnia poznamy decyzje ministra zdrowia, co do planu finansowego na przyszły rok.

Prezes Paszkiewicz zapewnia, że nie jest w konflikcie z Ministerstwem Zdrowia i nie wie nic na temat chęci odwołania go przez kierownictwo resortu. Co do likwidacji Funduszu to tłumaczy, że będzie to miało sens jeżeli wcześniej szpitale zostaną przekształcone w spółki. Przewiduje, że podział NFZ będzie możliwy dopiero w 2013 r.

Jak już pisaliśmy, w stosunku do pierwszego półrocza 2010 r. pieniędzy do NFZ ma wpłynąć więcej o 8, 8 proc. czyli ok. 60 mld zł. Na świadczenia NFZ chce przeznaczyć ponad 56, 6 mld zł.

56,6 mld zł to w porównaniu z pierwotnym planem na bieżący rok wzrost o 4,7 proc. Na rezerwę celową Fundusz chce przeznaczyć 580 mln zł, a na koszty administracyjne – 661 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH