Podwyżki dla ratowników: 1600 zł w cztery lata? Tak miała deklarować premier Premier złożyła ratownikom medycznym obietnicę podwyżek? Fot. PTWP

Premier Ewa Kopacz złożyła obietnicę ratownikom medycznym, że jeszcze przed wyborami opracuje projekt rozporządzenia, w którym zostanie zawarta deklaracja wzrostu wynagrodzenia dla tej grupy zawodowej. Ratownicy otrzymają podobnie jak pielęgniarki 4 razy po 400 zł, w ciągu czterech najbliższych lat - podają związkowcy.

Jak wyjaśnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Roman Badach-Rogowski z Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego, premier Ewa Kopacz zadeklarowała, że od roku 2016 ratownicy będą traktowani tak jak pielęgniarki, czyli otrzymają po 400 zł podwyżki w roku. Łącznie dochody ratowników medycznych wzrosną średnio o 1600 zł na etat przeliczeniowy.

Taka deklaracja miała paść podczas spotkania premier z ratownikami medycznymi w środę (7 października) w Szkole Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "MEDITRANS" w Warszawie.

Dwie deklaracje
- Otrzymane dofinansowanie przekłada się na to, że kwota 1 mld 842 mln zł, która jest przeznaczana rocznie na całe ratownictwo medyczne, wzrośnie w przeciągu czterech lat o 400 mln zł. Te pieniądze zostaną przeznaczone na podwyżki dla ratowników medycznych - przekonywał po spotkaniu Badach-Rogowski.

Dodał również, że dla środowiska jest to znacząca deklaracja i bardzo ważny sukces wrześniowej manifestacji podczas, której przedstawiciele tzw. innych zawodów medycznych domagali się podwyżek, podobnie jak wcześniej pielęgniarki i położne.

Jak relacjonuje Badach-Rogowski w trakcie spotkania z premier i ministrem zdrowia padła jeszcze druga bardzo istotna deklaracja dla grupy zawodowej ratowników medycznych.

Według Edyty Wcisło, przewodniczącej zarządu Polskiej Rady Ratowników Medycznych, premier zadeklarowała podjęcie po wyborach parlamentarnych inicjatywy ustawodawczej pozwalającej na  utworzenie samorządu zawodowego ratowników medycznych. 

Postulatów jest więcej
Badach-Rogowski podkreśla, że deklaracja premier Kopacz rozwiązuje jedynie dwa, ale najważniejsze postulaty z wielu przedstawionych przez środowisko.

- Do załatwienia pozostaje: utworzenie studiów pomostowych dla ratowników medycznych na podobnej zasadzie jak studia pomostowe dla pielęgniarek, a także zwiększenie obsady podstawowych zespołów ratownictwa medycznego do minimum trzech osób. Ta ostatnia zmiana jest istotna ze względu na procedury ratownicze i przestrzeganie przepisów BHP - wymienia kolejne żądania Badach-Rogowski.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH