Podlaskie: za mało pielęgniarek i położnych, nie powinny wykonywać prac pomocniczych FPP: wykwalifikowane pielęgniarki i położne powinny w szpitalach koncentrować się na profesjonalnej opiece. Fot. PTWP

Z raportu NRPiP wynika, że w Podlaskiem na 1000 mieszkańców przypada statystycznie 6,59 pielęgniarek i 1,83 położnych i liczba ta systematycznie będzie się zmniejszać, bowiem coraz więcej z nich będzie uzyskiwać uprawnienia emerytalne.

Zwiększa się też średnia wieku pracujących, obecnie najczęściej są one w przedziale wiekowym 46-50 lat.

Jak informuje dr n. med. Cecylia Dolińska, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Białymstoku, wskaźnik zatrudnionych pielęgniarek na 1000 mieszkańców w bezpośredniej opiece nad pacjentem dla Polski wynosi 5,24. Jej zdaniem, uwzględniające demografię działanie resortu zdrowia w zakresie polityki kadrowej dotyczącej pielęgniarek powinno się zmierzać do osiągnięcia wskaźnika średniego dla OECD - 9,4.

W opinii ekspertów z Federacji Przedsiębiorców Polskich - wykwalifikowane pielęgniarki i położne powinny w szpitalach koncentrować się na profesjonalnej opiece. Jednocześnie nie mogą być obciążane usługami pomocniczymi. Chodzi tu przede wszystkim o prace opiekunów medycznych czy salowych, podstawową opiekę higieniczną pacjentów czy utrzymanie czystości.

Eksperci wskazują, że to usługi, które można bez problemu zlecić podwykonawcom - co będzie korzystne dla szpitala, jego finansów oraz personelu.

Więcej: www.bialystokonline.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH