Podlaskie: z Białorusią po unijne pieniądze

Szpitale z Białegostoku i Grodna na Białorusi chcą wspólnie pozyskać 4 mln euro z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013 na sprzęt do leczenia raka i gruźlicy.

Przygotowane wspólnie wnioski oceni ostatecznie w przyszłym tygodniu komitet monitorujący programu, który w dniach 22-23 listopada będzie obradował w Białowieży ‒ poinformowali w środę dziennikarzy w Białymstoku odpowiedzialny za służbę zdrowia wicemarszałek województwa podlaskiego Bogusław Dębski oraz konsul generalny Republiki Białoruś w Białymstoku, Aleksander Bierebienia.

Trzy projekty złożyły we współpracy ze szpitalem klinicznym w Grodnie na Białorusi podlaskie szpitale: Białostockie Centrum Onkologii, szpital wojewódzki w Białymstoku oraz specjalistyczny szpital gruźliczy w Białymstoku. 

Wartość każdego z tych projektów to około 1,5 mln euro, czyli maksymalna kwota jaką przewiduje konkurs. Z UE szpitale mogą pozyskać 90 proc. wartości projektu, reszta to wkład własny szpitali. Wszystkie projekty mają służyć poprawie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców pogranicza polsko-białoruskiego. 

W ramach projektów w Białostockim Centrum Onkologii, jedynej takiej placówce w Podlaskiem, ma zostać kupiony sprzęt do badań histopatologicznych w leczeniu raka piersi i jelita grubego. 

W Szpitalu Wojewódzkim w Białymstoku zostanie kupiony sprzęt do diagnostyki cyfrowej, który trafi do nowego bloku operacyjnego w szpitalu, którego budowa właśnie się rozpoczęła. Szpital gruźliczy w Białymstoku ma się wzbogacić o aparaturę laboratoryjną do specjalistycznych badań. 

W szpitalu w Grodnie ‒ jak tłumaczył konsul Bierebienia ‒ powstaną oddziały szpitalne: onkologiczny, gruźliczy. Projekty przewidują też wymianę doświadczeń między lekarzami, seminaria, szkolenia. Konsul dodał, iż strona białoruska jest bardzo zadowolona z dotychczasowej współpracy i liczy, że będzie się ona rozwijać. 

Wicekonsul Natalia Miśkiewicz podkreśliła, że współpraca polsko-białoruska we wspólnym pozyskiwaniu środków z UE dopiero się rozpoczęła. Mówiła też, że Białorusini chętnie podpatrują jak funkcjonują specjalistyczne zespoły w urzędzie marszałkowskim zajmujące się wnioskami o unijne dotacje i dodała, że warto by podobnie działało to na Białorusi. 

Wicemarszałek Bogusław Dębski powiedział, że ze względu na większe doświadczenie w procedurach unijnych, to strona polska odpowiadała teraz za ostateczne przygotowanie wniosków. Podkreślił jednak, że partnerzy z Białorusi wykazali duże zaangażowanie, na czas dostarczali wszystkie niezbędne dokumenty, dzięki czemu można było przygotować dobre wnioski. 

Strony zgodnie podkreślały, że współdziałanie na pewno będzie kontynuowane, bo wkrótce będą ogłaszane kolejne konkursy w programie współpracy transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina, a pomysłów na wspólne pozyskanie unijnych pieniędzy nie brakuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH