Podlaskie: większość szpitali w regionie zakończy rok "pod kreską" FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Tematem kolejnej w tym roku Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Podlaskiem była sytuacja służby zdrowia w regionie.

Według danych zaprezentowanych przez dr. Waldemara Pędzińskiego, członka Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Białymstoku - tylko 10 proc. szpitali zamknie ten rok na zerze, 30 proc. będzie miało lekką nadwyżkę, ale aż 60 proc. placówek w regionie odnotuje wynik finansowy "poniżej kreski".

Z kolei Agnieszka Olchin, pielęgniarka i wiceprzewodnicząca zarządu wojewódzkiego Forum Związków Zawodowych mówiła o wynagrodzeniach pracowników medycznych w ostatnich latach.

- Dyrektorzy szpitali próbując zbilansować koszty stałe utrzymania szpitali, czyli pływać na powierzchni, redukują wydatki, co w praktyce oznacza brak wzrostu wynagrodzeń - zaznaczyła.

Dodawała, że w związku z niskimi uposażeniami młodzi ludzie nie podejmują pracy w Polsce, a za granicą, gdzie dostają godziwe wynagrodzenie, natomiast średnia wieku lekarzy i pielęgniarek w kraju wzrasta.

Magdalena Borkowska, pełniąca obowiązki dyrektora oddziału NFZ w Białymstoku, mówiła między innymi, że ilość środków płynących do regionu z centrali uzależniona jest m.in. od wieku pacjentów.

- W zależności od tego, ilu nas jest, im więcej starszego społeczeństwa, tym tak naprawdę tych środków w naszym województwie będzie mniej. Podlaskie nie jest dużym województwem, z roku na rok tracimy - zaznaczała Borkowska.

- Tracimy też na migracji. Zyskują duże województwa, gdzie są młodzi ludzie i gdzie są wykonywane procedury wysokospecjalistyczne. My jako oddział podlaski na to wpływu nie mamy - podkreślała dyrektor podlaskiego NFZ.

Więcej: bialystok.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH