Podlaskie: w szpitalu wojewódzkim powstaje zakład opiekuńczy

Modernizacja jednego z budynków Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku, gdzie powstanie zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy dla 74 pacjentów będzie kosztowała 4 mln zł. Władze szpitala podpisały umowę z wykonawcą.

Zapotrzebowanie na taką opiekę w regionie są duże, w szpitalu w Podlaskiem trzeba czekać na miejsce nawet pół roku - mówiła na konferencji prasowej Urszula Łapińska, dyrektor szpitala. Jak dodała, na potrzebę tworzenia takiej placówki wskazują też tendencje demograficzne.

Zakład powstaje w budynku, w którym do połowy 2010 r. funkcjonował zlikwidowany oddział chirurgii i ortopedii dziecięcej. Po modernizacji powstanie tam m.in. 30 dwuosobowych sal z łazienkami dla chorych wymagających opieki długoterminowej oraz sale do terapii zajęciowej. Będą też cztery miejsca dla chorych wymagających wspomagania oddychania. Teraz w szpitalu jest 40 miejsc, a chorzy przebywają w salach 6-osobowych bez łazienek.

We wtorek (12 lutego) wykonawca modernizacji przejmie plac budowy. Wszystkie prace mają być zakończone do końca listopada 2013 r., tak by już w grudniu mogli być przyjęci pierwsi pacjenci. Pieniądze na inwestycje pochodzą od samorządu województwa podlaskiego, której podlega placówka.

Odpowiedzialny za służbę zdrowia członek zarządu województwa podlaskiego Cezary Cieślukowski powiedział, że powstanie zakładu to jeden z elementów modernizacji szpitala wojewódzkiego. Łącznie gruntowna wieloletnia modernizacja ma kosztować ok. 160 mln zł. Pieniądze w większości mają pochodzić z funduszy unijnych.

Jak dodał Cieślukowski, w najbliższych miesiącach w szpitalu zostanie oddany do użytku nowoczesny blok operacyjny. Wartość tej inwestycji to ok. 50 mln zł. Jest dofinansowana z funduszy UE.

W 2013 r. szpital wojewódzki ma 6 mln zł, m.in. na przygotowanie kolejnych wymaganych przed inwestycjami dokumentacji technicznych. Szpital wdraża też elektroniczny system e-zdrowie do obsługi pacjentów i informatyzacji dokumentacji medycznej.

Z danych podlaskiego NFZ wynika, że w 2013 r. NFZ zakontraktował 566 łóżek w 18 zakładach opiekuńczo-leczniczych, w tym ośmiu dla pacjentów wymagających wspomagania oddychania w formie wentylacji mechanicznej. Łącznie NFZ przeznaczył na to 14 mln zł - poinformował Adam Dębski, rzecznik NFZ w Białymstoku.

Jak mówił Cieślukowski, w szpitalu wojewódzkim w Suwałkach jest obecnie 10 miejsc dla chorych wymagających pobytu w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, a w szpitalu wojewódzkim w Łomży nie ma ich w ogóle. To ma się zmienić. W Suwałkach trwają prace nad zwiększeniem liczby takich miejsc o 10, a w Łomży trwają przygotowania do powstania takiego zakładu we współpracy z tamtejszym samorządem. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH