Podlaskie: ubezpieczeni pacjenci nie zawsze mogą się leczyć

Podlaski Związek Lekarzy Pracodawców (PZLP) zrzeszony w Porozumieniu Zielonogórskim zwrócił uwagę, na dużą liczbę osób, które nie figurują w Centralnym Wykazie Ubezpieczych (CWU) mimo, że płacą składki. Lekarze muszą odsyłać takich pacjentów po wyjaśnienia do NFZ.

Zdaniem Joanny Zabielskiej-Cieciuch z PZLP skala problemu jest duża. Jak podkreśla w ciągu ostatnich miesięcy kilkadziesiąt osób z każdej praktyki w regionie jest co miesiąc usuwanych z list pacjentów ubezpieczonych.

– Problem polega na tym, że NFZ pozyskuje z Centralnego Wykazu UIbezpieczonych w ZUS informacje o opłaconych składkach zdrowotnych. Te dane są jednak niepełne – twierdzi Joanna Zabielska–Cieciuch. Według niej blisko 90 proc. przypadków osób bez ubezpieczenia, to pacjenci, którzy płacą składki, a mimo to nie figurują w ewidencji ubezpieczonych.

– Lekarze muszą co miesiąc informować w każdym gabinecie około 20–30 osób o konieczności wyjaśnienia statusu ubezpieczenia w NFZ. Trudno się dziwić oburzeniu pacjentów – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Joanna Zabielska-Cieciuch.

Jak tłumaczy, mimo że pacjenci przynoszą dokumenty potwierdzające płatności składek z zakładów pracy, jeżeli nie wyjaśnią tych spraw w NFZ, to Fundusz w następny miesiącu nie będzie chciał lekarzowi zrefundować świadczenia, ze względu na domniemany brak ubezpieczenia. – Dodatkowo lekarzowi, ktory wypisze takiemu pacjentowi receptę, NFZ grozi zwrotem kosztów zakupu leków oraz karą 5 tys. zł.

– Problem dotyczy osób, które nie figurują w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych, prowadzonym przez ZUS i występuje sporadycznie – wyjaśnia Adam Dębski, rzecznik Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – W przypadku, gdy osoba, która nie figuruje w CWU i zgłosi się do NFZ, wówczas staramy się taką sprawę wyjaśnić.

Jak tłumaczy Dębski procedura jest taka, że oddział wojewódzki NFZ pisze do ZUS prośbę o informację pisemną, jaki jest status ubezpieczeniowy danej osoby. Jeżeli okazuje się, że pacjent rzeczywiście odprowadza składke zdrowtną, status ubezpieczeniowy w CWU jest zmieniany.

Joanna Zabielska-Cieciuch informuje nas, że lekarze z PZLP zgłosili w tym miesiącu pojawienie się dużej liczby młodzieży 18-letniej usuniętej z list ubezpieczonych.

Jak tłumaczy nam Adam Dębski wynika to z faktu, że rodzice osób po 18 roku życia często zapominają dopełnić obowiązku zgłoszenia ich do ubezpieczenia. Osoba między 18 a 26 rokiem życia, która się uczy (najczęściej są to studeci) i nie ma żadnego innego tytułu do ubezpieczenia powinna być zgłoszona do ZUS przez rodziców. Jeżeli taka osoba nie została zgłoszona do ubezpieczenia, to pojawia się problem, ponieważ figuruje wówczas w CWU jako nieubezpieczona.

– W takim przypadku to niedopatrzenie ze strony rodziców musi być naprawione – wyjaśnia Adam Dębski.

Według niego  nie ma możliwości systemowego rozwiązania tych wszystkich problemów z poziomu oddziału wojewódzkiego NFZ. – Możemy podejmować tylko doraźne działania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH