Podlaskie: trzeci pozew w sprawie nadwykonań

W środę (5 maja) do sądu trafi pozew Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku przeciwko NFZ.

Jak twierdzi Sławomir Kosidło, dyrektor szpitala, będzie to proces o niezapłacone tzw. nadwykonania o wartości 6 mln złotych. Negocjacje z Funduszem nie dały bowiem efektu.

To już trzeci podlaski szpital, który będzie walczył w sądzie o pieniądze.

– Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ otrzymał dotychczas dwa pozwy o zapłatę nadwykonań za rok 2009 – wyjaśnia nam Adam Dembski, rzecznik prasowy podlaskiego NFZ. – Pierwszy dotyczy Szpitala Ogólnego w Grajewie. Tu kwota roszczeń wynosi  1 838 055 zł i dotyczy głównie świadczeń wykonanych poza umową na oddziałach: dziecięcym, zakaźnym, wewnętrznym i chirurgii ogólnej.

Jak podaje Adam Dembski, w placówce tej trwa równocześnie kontrola realizacji umowy za rok 2009. Jej ustalenia pozwolą stwierdzić zasadność wykonania procedur w ramach umowy, co może spowodować zmniejszenie kwoty nadwykonań.

Drugi pozew przeciwko POW NFZ skierował Szpital Ogólny w Kolnie. Pozew opiewa na kwotę 444 505 zł za nadwykonania pediatryczne.

Jak podaje Adam Dembski, ogółem, po zawarciu ugód ze świadczeniodawcami na niektóre zakresy świadczeń, suma kontraktów w zakresie leczenia szpitalnego w województwie za rok 2009 wyniosła 732 738 891,45 złotych, zaś suma nadwykonań – 54 340 416 zł.

Adam Dembski wyjaśnia ponadto, że Podlaski OW NFZ w latach ubiegłych, dzięki ówczesnej sytuacji finansowej opłacał niemal wszystkie nadwykonania na rzecz szpitali. Za rok 2009 zapłacił tylko za nadwykonania w zakresach ratujących życie i nielimitowanych, bo pieniędzy było znacznie mniej i rok 2009 zakończył stratą w wysokości 50 670 000 zł.

Pozwami przeciwko NFZ za niezapłacone nadwykonania sypnęło we wszystkich województwach. Kilka pozwów wysłał już Centralny Szpital Kliniczny w Łodzi, który ma ponad 1,2 mln zł nadwykonań. O 2 mln zł za pierwsze półrocze 2009 r. upomniał się także Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Zgierzu.

Podobnie jest m.in. w Lubelskiem. Na początku roku do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął pozew Okręgowego Szpitala Kolejowego w Lublinie przeciwko NFZ. Szpital domaga się zwrotu pieniędzy, które wydał na leczenie w drugiej połowie 2008 i w roku 2009.

We wrześniu ubiegłego roku pozew przeciw NFZ złożył Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie. Placówka domaga się zwrotu ponad 21 milionów złotych za okres od 1999 do 2008 roku, które wydała na zabiegi ratujące życie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH